Η Μαρία Σάκκαρη έδωσε το μεγαλύτερο αγώνα της ζωής απέναντι στην Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα στα ημιτελικά του Roland Garros

H Σάκκαρη μπορεί να πάλεψε σαν λιοντάρι κυριολεκτικά σε έναν συγκλονιστικό αγώνα που διήρκησε τρεις ώρες και 18 λεπτά, αλλά τελικά λύγισε και έτσι το όνειρο για τον τελικό του Roland Garros έσβησε. Παρά το γεγονός πως η Μαρία Σάκκαρη είχε το προβάδισμα σε όλα τα σετ, δεν κατάφερε τελικά να γράψει ακόμα μεγαλύτερη ιστορία.

H Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να προηγηθεί με 3-1 στο πρώτο σετ, αλλά και στο τρίτο. Στο δεύτερο όμως είδε ξαφνικά το 4-0 να γίνεται 4-3 και τότε δεν κατάφερε να νικήσει την αντίπαλό της κάνοντας δύο μεγάλες επιστροφές.

Το σίγουρο είναι πως η ελληνίδα τενίστρια έγραψε μεγάλη ιστορία στο Roland Garros και αυτό φαίνεται και από τις αναρτήσεις του Twitter μετά το τέλος του αγώνα που αναφέρουν για την “πολεμίστρια Σάκκαρη και την ατάκα “απίστευτα πράγματα Μαρία”.

Η Μαρία Σάκκαρη μπορεί να μην έφτασε τελικά στον τελικό του Roland Garros αλλά σίγουρα αυτός ο αγώνας 198 λεπτών ήταν ο σπουδαιότερος της ζωής της και δίνει υποσχέσεις για τα επόμενα σπουδαία βήματά της.