Κατά τη διάρκεια του αγώνα στον οποίο η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Ίγκα Σφιόντεκ στα προημιτελικά του Roland Garros, υπήρξε και μια ιδιαίτερη στιγμή.

Στο δεύτερο σετ, με την Ελληνίδα μπροστά 2-0 στα game, η 20χρονη Πολωνή Ίγκα Σφιόντεκ, κάτοχος του τροπαίου του Γαλλικού Όπεν, κάλεσε ένα ιατρικό time out. Το παιχνίδι σταμάτησε για μερικά λεπτά και η Σάκκαρη, περιμένοντας την αντίπαλό της που είχε προσωρινά εγκαταλείψει το κορτ, ξεκουράζεται στη γωνία της.

Κοιτάει το παιδί που της κράταγε την ομπρέλα κάτω από τον ήλιο και μετά λέει στον διαιτητή: “Είναι καλά; Μήπως είναι κουρασμένος και χρειάζεται να αλλάξουμε”. Και, γυρνώντας προς το παιδί, τον ρωτάει “Μπορείς;” χαμογελόντας.

Παρά την αγωνία για το σημαντικό παιχνίδι, η Μαρία Σάκκαρη δεν ξέχασε την ανθρωπιά της.

To Twitter πανηγύρισε τη νίκη της

Η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε με τη νίκη της να ξεσηκώσει τον κόσμο του Twitter!

Ιστορική πρόκριση για την Σάκκαρη στους «4» του Roland Garros!

Έπος από την Μαρία Σάκκαρη στο Παρίσι. Με ένα φανταστικό ματς κερδίζει 6-4 6-4 την Ίγκα Σφιόντεκ, που είχε κερδίσει το περσινό Roland Garros.

Η 25χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε να ξεπεράσει το άγχος που είχε στα πρώτα game και έπαιξε ένα πλήρες τένις που άγγιξε την τελειότητα. Η Σφιόντεκ είχε κερδίσει όλα τα σετ στο τουρνουά και δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα μπροστά στη Σάκκαρη.