Ο Μπουράκ Γιλμάζ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για την εθνική Τουρκίας στον αγώνα ενάντια στην Πορτογαλία στο “Ντραγκάο” για τα πλέι οφ του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 στο Κατάρ, στέλνοντας “στα πουλιά” το πέναλτι που εκτέλεσε, στερώντας την ευκαιρία στην Τουρκία για να διεκδικήσει τη νίκη στην παράταση ή, στα πέναλτι, με αρκετούς Τούρκους οπαδούς να μην μπορούν να κρατήσουν την ψυχραιμία τους.

Με το σκορ στο 2-1 υπέρ της Πορτογαλίας με γκολ των Οτάβιο και Ζότα (15′ και 42′), ενώ για την Τουρκία είχε μειώσει στο 65′ ο Μπουράκ Γιλμάζ, ο αρχηγός των Τούρκων ετοιμαζόταν να εκτελέσει το πέναλτι στο 85ο λεπτό για να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ωστόσο έστειλε τη μπάλα στα “περιστέρια”, με αποτέλεσμα ένας Τούρκος οπαδός που παρακολουθούσε τον αγώνα να μην μπορέσει να συγκρατήσει τα νεύρα του.

Ο συγκεκριμένος οπαδός μάλιστα πυροβόλησε την τηλεόραση η οποία καταστράφηκε ολοσχερώς, ενώ σπινθήρες άρχιζαν να πετάγονται παντού. Η συγκεκριμένη κίνηση δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητη με τον οπαδό να γίνεται viral.

Τελικά η ομάδα του Φερνάντο Σάντο πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Νιούνιες στις καθυστερήσεις, περνώντας έτσι με το τελικό 3-1 με πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αυτός ήταν και ο τελευταίος αγώνας του Μπουράκ Γιλμάζ με την εθνική ομάδα της Τουρκίας, όπως ανακοίνωσε ο αρχηγός της Εθνικής Τουρκίας.

Ήταν ο τελευταίος μου αγώνας με την φανέλα της Τουρκίας“, είπε ο 37χρονος επιθετικός στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα.

Νομίζω ότι θα ξυπνάω κάθε βράδυ μέχρι το τέλος της ζωής μου σκεπτόμενος ότι σκοράρω αυτό το πέναλτι“, πρόσθεσε.

Ο Γιλμάζ, ο οποίος αγωνίζεται στη Λιλ είχε συνολικά 77 συμμετοχές και 31 γκολ με το εθνόσημο ενώ φόρεσε τα “χρώματα” και των τριών μεγάλων συλλόγων της Κωνσταντινούπολης, της Μπεσίκτας, της Φενερμπαχτσέ και της Γαλατασαράι, συμμετείχε με την εθνική της Τουρκίας στα Euro 2016 και 2020.