Έβερτον: Προερχόμενη από την ήττα από την Μπέρνλι στο εξ αναβολής παιχνίδι της Τετάρτης (6/4), η Εβερτον κλήθηκε σήμερα (9/4) να παίξει… μισή κατηγορία στο “Γκούντισον Παρκ” απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ, για την 32η αγωνιστική της Premier League.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” έπαιζαν με τη σειρά τους ίσως το τελευταίο τους χαρτί για μία θέση στο Champions League της επόμενης περιόδου, αλλά το κίνητρο αυτό δεν φάνηκε αρκετό για να ξεπεράσουν τα προβλήματά τους. Πιο αποφασιστικοί οι “τόφις”, πήραν προβάδισμα στο 27΄ με γκολ του Γκόρντον με σουτ έξω από την περιοχή το οποίο κόντραρε πάνω στον Μαγκουάιρ.

Η Έβερτον ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της και μάλιστα στο 36′ το σουτ του Ριτσάρλισον εξουδετέρωσε ο Ντε Χέα επιδεικνύοντας εντυπωσιακά αντανακλαστικά. Μάλιστα στο 73′ έπειτα από λάθος του Μαγκουάρι ο Γκόρντον έκανε το γύρισμα με τον Μπισάκα να αποτρέπει την τελευταία στιγμή το 2-0, καθώς με προβολή πρόλαβε τον επερχόμενο Ριτσάρλισον.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο αρχικά με το σουτ του Πογκμπά το οποίο εξουδετέρωσε εύκολα ο Πίκφορντ ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστέρησεων ο τερματοφύλακας της Έβερτον σταμάτησε με εντυπωσιακό αντανακλαστικό τον Κριστιανό Ρονάλντο, στην πρώτη τελική του Πορτογάλου σταρ στο ματς.

Έτσι η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ κράτησε το πολύτιμο 1-0 ως το τέλος, ξεφεύγοντας τέσσερις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Την ίδια στιγμή, οι “μπέμπηδες” κινδυνεύουν πλέον να μείνουν τελείως εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων, σε μία χρονιά που αποδεικνύεται καταστροφική.