Στην κορυφή της Premier League ανέβηκε η Έβερτον (Everton), η οποία “έπιασε” τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Τσέλσι και Λίβερπουλ στους 10 βαθμούς, εκμεταλλευόμενη ένα “εκρηκτικό” επτάλεπτο για να φέρει “τούμπα” το ματς με τη Μπέρνλι στο Γκούντισον Παρκ.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ ήταν εντυπωσιακή στο διάστημα (60΄- 66΄) και πήρε τη νίκη με 3-1, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η “αυλαία” της 4ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Έβερτον πέτυχε τρία γκολ, αρχικά με τον Κιν στο 60′ με κεφαλιά έπειτα από ασίστ του Τάουνσεντ έφερε το ματς στα ίσια. Πέντε λεπτά αργότερα ο 30χρονος Άγγλος εξτρέμ από δημιουργός έγινε εκτελεστής φέρνοντας το ματς “τούμπα”, όταν με εκπληκτικό σουτ έκανε το 2-1. Κάπου εκεί οι παίκτες της Μπέρνλι έδειξαν να τα χάνουν εντελώς Αμέσως μετά τη σέντρα έχασαν την μπάλα στην περιοχή της Everton, η οποία βγήκε στην αντεπίθεση και έπειτα από εκπληκτική πάσα του Ντουκουρέ και ο Γκρέι έκανε το 3-1,μη επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν από το πρώτο μέρος με το τέρμα του Μι στο 20ο λεπτό.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Σον Ντάις έμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού με μόλις έναν βαθμό.

Έβερτον: Πίκφορντ, Μίνα, Κιν, Γκόντφρι (61′ Αντρέ Γκόμες), Κόουλμαν, Άλαν, Ντουκουρέ, Ντιν, Τάουνσεντ, Γκρέι (87′ Ιβόμπι), Ριτσάρλισον (81′ Ριτσάρλισον)

Μπέρνλι: Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλρο, Γκούντμουντσον (76′ Λένον), Μπράουνχιλ, Γουέστογουντ, ΜακΝιλ, Γουντ (86′ Τζέι Ροντρίγκες), Μπαρνς (76′ Βίντρα).