Το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό ήταν κυριολεκτικά… ντέρμπι μέχρι και τα τελευταία λεπτά και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ΑΕΚ, με γκολ του Ελίασον στο 93’, κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη και παραμένει στην κορυφή με 65 βαθμούς, έναντι 63 του ΠΑΟΚ.

Οι προπονητές των δύο ομάδων έκαναν δηλώσεις μετά το τέλος της αναμέτρησης, με τον Μεντιλίμπαρ να στέκεται στις χαμένες ευκαιρίες των “ερυθρόλευκων” και με τον Αλμέιδα να δηλώνει ικανοποιημένος από τον “άσο”.

Οι δηλώσεις Μεντιλίμπαρ

Σήμερα είχαμε πολλές ευκαιρίες θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει, να είχαμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα, να είχαμε σκοράρει. Είχαμε 2-3 φάσεις στο πρώτο μέρος, άλλες τόσες στο δεύτερο. Ο τερματοφύλακας του αντιπάλου έκανε πολλές επεμβάσεις και ήταν περισσότερο εύστοχοι. Πρέπει να συγχαρούμε τον αντίπαλο για τη νίκη του αλλά και τους παίκτες μας για την εμφάνιση τους.

Αυτό που μένει είναι το αποτέλεσμα. Αν αναλύσεις τα δύο ημίχρονα θα δείτε πως ήμασταν καλύτεροι. Σίγουρα πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο. Να δηλώσουμε πως δεν σταματάμε εδώ, έχουμε πολλά παιχνίδια και θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μας“, δήλωσε ο coach των “ερυθρόλευκων”.

Οι δηλώσεις Αλμέιδα

Η νίκη με κάνει χαρούμενο και για τους παίκτες αλλά και για τον πρόεδρο και τους φιλάθλους. Ήταν ένα παιχνίδι ισοδύναμο. Όπως παίχτηκε το παιχνίδι σήμερα με σπουδαίες ομάδες ανεβάζει το επίπεδο του πρωταθλήματος.

Το ποδόσφαιρο όπως λέω αν το ερμηνεύσουμε σωστά ξέρουμε πως οι αλλαγές παίζουν σημαντικό ρόλο στον δικό μου τρόπο παιχνιδιού. Είχα πολλές αλλαγές και δεν ήξερα ποιον να βάλω. Είναι μία ομαδική δουλειά όπως και πέρσι.

Ο Στάνκοβιτς τραυματίστηκε χθες αλλά ο Αθανασιάδης ήταν έτοιμος. Ποιος δεν κάνει λάθη, σήμερα το προηγούμενο λάθος του το πήρε πίσω. Ξέρει πως έχει την εμπιστοσύνη μου. Όλες οι ομάδες είναι δυνατές και θα συνεχίσουμε με σπουδαία παιχνίδια“, δήλωσε ο προπονητής της “Ένωσης”.