Μπήκε τέλος στο “θρίλερ” που σημειώθηκε στο Βελιγράδι καθώς η Εθνική Ελλάδας αγωνίστηκε ενάντια στην Εθνική Σερβίας στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Μπάσκετ και δυστυχώς, παρά την εξαιρετική εικόνα που έδειξε, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Ο αγώνας έληξε με σκορ 100-94 (διαφορά 6 πόντων) και τα λάθη που έγιναν κατά τη διάρκεια του αγώνα κόστισαν στην Ελλάδα τη νίκη. Το ματς, βέβαια, κρίθηκε στην παράταση καθώς η Εθνική Ελλάδας κατάφερε να ισοφαρίσει στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα “έπεσε” με το τελικό 100-94 από τους “πάλαι ποτέ πλάβι”, για την 1η αγωνιστική του 2ου προκριματικού γύρου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, με τους Σέρβους να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 2-3 στον 9ο όμιλο και να παραμένουν “ζωντανοί” για την πρόκριση. Η “γαλανόλευκη” υποχώρησε στο 3-2.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 14΄ τραυματίστηκε μετά από επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωμα, με την ΕΟΚ να ενημερώνει ότι ταλαιπωρείται από ερεθισμό στον επιγονατιδικό τένοντα του δεξιού ποδιού.

Στην αντίπερα όχθη ο τραυματισμός του Βασίλιε Μίτσιτς σήμανε συναγερμό στην Εθνική Σερβίας, με τον Σέρβο σταρ να πέφτει άτσαλα στο 16΄ και να αποχωρεί υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια.

Η εικόνα που έδειξε η Εθνική Ελλάδας στο παρκέ ήταν εξαιρετική αλλά οι Σέρβοι κατάφεραν να κερδίσουν στα σημεία ενώ οι Αντετοκούνμπο προσπάθησαν να φέρουν το NBA στο παρκέ.

Η ομάδα του Ιτούδη “κατέθεσε” την ψυχή της στο παρκέ καθώς προσπάθησε να αγωνιστεί σκληρά ενάντια στους Σέρβους, ωστόσο σημειώθηκαν λάθη τα οποία κόστισαν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ηττηθούν.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για μια ακόμη φορά κατάφερε να φέρει πολλούς πόντους στην ομάδα πετυχαίνοντας περισσότερους από 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 51-44, 70-63, 87-87κ.α., 100-94 παρ.