Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε τον εκτός έδρας αγώνα για τη φάση των “16” στο Κύπελλο Ελλάδας με τον Λεβαδειακό, ο Ολυμπιακός καθώς βρέθηκε σχεδόν με τη σέντρα να χάνει με 2-0 πριν καλά συμπληρωθούν 10 λεπτά στον αγώνα.

Ο Λεβαδειακός εκμεταλλεύτηκε ότι ο Πέδρο Μαρτίνς έχει προχωρήσει σε ευρύ rotation και άνοιξε το σκορ λίγο μετά τη συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα, έπειτα από κλέψιμο λίγο πάνω από τη σέντρα και λάθος πάσα του Σεμέδο στην επανεμφάνισή του μετά την εμπλοκή του στην υπόθεση βιασμού, η μπάλα έφτασε στον Πολέτο, ο οποίος έκανε “ποδιά” στον Κουντέ και από πλάγια θέση πλάσαρε εύστοχα τον Κρίστινσον.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και πριν συμπληρωθούν έξι λεπτά στην αναμέτρηση ο Παναγιώτου με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους κάνοντας το 2-0.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε χάνοντας τέσσερις ευκαιρίες σε ένα λεπτό. Στο 16′ μετά από κόρνερ του Κουντέ ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στη συνέχεια ο Βρουάι έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Τικίνιο απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο ωστόσο πριν προλάβει να σουτάρει από πλεονεκτική θέση τον πρόλαβαν οι αμυντικοί του Λεβαδειακού διώχνοντας σε κόρνερ. Από το κόρνερ ο Τικίνιο έχασε ακόμα μία ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα άουτ και όλα αυτά μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Στο 17′ ο Ολυμπιακός έχασε και ακόμα μία ευκαιρία όταν και πάλι από κεφαλιά-πάσα του Τικίνιο ο Ονιεκούρου σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς των γηπεδούχων και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 στο 26′ όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βρουσάι ο Ρούμπεν Σεμέδο πήρε την κεφάλια συνδυάζοντας την επανεμφάνισή του με γκολ.

Στο 32′ ο Λεβαδειακός έχασε ακόμα μία ευκαιρία όταν ο Βρακάς προσπάθησε να κερδίσει τον Κρίστινσον με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, όμως ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού έδιωξε σε κόρνερ.

Τελικά και παρά τις προσπάθειες των “ερυθρολεύκων” να ισοφαρίσουν, το σκορ έμεινε στο 2-1 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Λεβαδειακός: Σαμάσσα, Βλάχος, Νίκας, Τσάπρας, Νίλι, Μεχία, Λιάγκας, Παναγιώτου, Βρακάς, Λινάρδος και Πολέττο.

Ολυμπιακός: Κρίστινσον, Σεμέδο, Ονιεκούρου, Κούντε, Μπα, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μάρκοβιτς, Τικίνιο, Αποστολόπουλος και Σουρλής.