Ο Ολυμπιακός ήταν βγαλμένος από «παραμύθι» και επικράτησε 4-2 της Άστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ όντας με το ένα πόδι στον μεγάλο τελικό του UEFA Europa Conference League στην OPAP Arena ζώντας ιστορικές στιγμές.

Οι «ερυθρόλευκοι» του «μαέστρου» Χοσέ Μεντιλίμπαρ έκαναν τα πάντα τέλεια, είχαν σε «καυτή» βραδιά τον Ελ Κααμπί και πλέον στη ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης στο Φάληρο καλούνται να διατηρήσουν το προβάδισμα που πήραν με αυτή την μυθική εμφάνιση και να πάρουν στα χέρια τους το ιστορικό εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης στην OPAP Arena.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση στο Μπέρμιγχαμ και προηγήθηκε 2-0 της Άστον Βίλα με τον Ελ Κααμπί να σκοράρει αρχικά στο 16ο λεπτό και στο 29΄ μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ποντένσε έκανε νίκησε τον Όλσεν και σκόραρε ξανά.

Οι Άγγλοι κατάφεραν να σκοράρουν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (1-2). Μάλιστα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ντιαμπί έγραψε το 2-2.

Ο Ολυμπιακός όμως είχε την απάντηση και στο 56΄ με πέναλτι του Ελ Κααμπί (το κέρδισε ο Ρέτσος) έκανε το 3-2.

Ωστόσο το «πάρτι» του Ολυμπιακού δεν σταμάτησε εκεί καθώς ο Έσε στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης με σουτ νίκησε τον Όλσεν και έγραψε το 4-2 για τους Πειραιώτες προκαλώντας φρενίτιδα σε όσους βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου αλλά και σε όσους παρακολούθησαν τον αγώνα από την τηλεόραση.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (Ουνάι Έμερι): Όλσεν, Κας, Κόνσα, Λανγκλέ, Ντιν, Μπέιλι (85’ Τζανιόλο), Μαγκίν, Λουίζ, Ρότζερς (74’ Ντουράν), Ντιαμπί (84’ Ιροεμπουνάμ), Γουότκινς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα (46’ λ.τρ. Ρίτσαρντς), Ιμπόρα, Έσε, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε (70’ Όρτα), Ελ Κααμπί.

Ειδήσεις σήμερα:

Greek Mafia: Στη δημοσιότητα τα στοιχεία 8 συλληφθέντων για δολοφονίες και εμπρησμούς

Πειραιώς: Αυτοκίνητο παρέσυρε 5 άτομα, ανάμεσά τους τρία παιδιά -Διασωληνωμένο ένα 5χρονο αγοράκι