Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους ημιτελικούς του Europa Conference League επικρατώντας με 3-2 της Φενέρμπαχτσε, το βράδυ της Πέμπτης (11/04) στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Κι όμως, ο τρόπος που ήρθε το αποτέλεσμα αυτό (μέχρι το 68΄ το ματς ήταν 3-0 και μέσα σε επτά λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν δύο γκολ) δεν άφησε τους παίκτες της πειραϊκής ομάδας να το χαρούν όπως θα έπρεπε, καθώς γνώριζαν πώς έχασαν μία τεράστια ευκαιρία να βάλουν από χθες πολύ γερές βάσεις για μία άνετη πρόκριση.

Βλέποντας ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στ΄ αποδυτήρια, μετά τον αγώνα, ένα κλίμα που δεν άρμοζε βάσει της επιτυχίας που είχε προηγηθεί, έσπευσε αμέσως να «σηκώσει» ψυχολογικά τους ποδοσφαιριστές ενόψει της ρεβάνς της προσεχούς Πέμπτης (18/04) στην Κωνσταντινούπολη.

Μιλώντας στους «ερυθρόλευκους» ο Βάσκος τεχνικός ανέφερε: «Συγχαρητήρια σε όλους. Κάναμε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο και συνολικά ένα πολύ καλό παιχνίδι. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει πιο καθαρό σκορ μετά το 3-0, αλλά κάποια λάθη που δεν έπρεπε να γίνουν δεν μας το επέτρεψαν. Ωστόσο, νικήσαμε και δεν θέλω να σας βλέπω στενοχωρημένους.

Η νίκη είναι νίκη, ένα θετικό αποτέλεσμα για μας και πρέπει να το αντιμετωπίσουμε πιο θετικά. Το προβάδισμα εμείς το έχουμε και θα πάμε στη ρεβάνς για να πάρουμε την πρόκριση. Είμαι βέβαιος ότι μπορούμε να επαναλάβουμε παρόμοια εμφάνιση, ακόμη και καλύτερη στην έδρα της αντιπάλου και να πανηγυρίσουμε στο φινάλε.»

Ανάλογη ήταν και στάση του Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος είπε προς τους συμπαίκτες του: «Τι έχετε πάθει; Θα στεναχωρηθούμε επειδή νικήσαμε; Μένει ένα ματς ακόμη. Πριν λίγες εβδομάδες δεν μας υπολόγιζε κανείς και δείτε που έχουμε φτάσει.

Δεν χρειάζεται στεναχώρια, συνέλθετε. Θα πάμε να νικήσουμε και στην έδρα τους και θα περάσουμε εμείς, εφόσον παίξουμε όπως στο πρώτο ημίχρονο. Είμαστε σε καλό δρόμο, παίζουμε καλά και αυτό έχει σημασία».