Ολοκληρώθηκε το βράδυ της Παρασκευής 8/3 η 28η αγωνιστική της Euroleague, με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό να συνεχίζουν με νίκες την πορεία τους.

Με την άμυνά του να αφυπνίζεται στο δεύτερο ημίχρονο και την παραγωγικότητα να αυξάνεται κατακόρυφα στον… επίλογο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός «πάτησε» τη Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ και με ρεκόρ 18-10 επέστρεψε στην τρίτη θέση της κατάταξης στη Euroleague (ισοβαθμεί με την τέταρτη Μονακό, την οποία έχει νικήσει 2 φορές εφέτος).

Οι «πράσινοι» συνέτριψαν με 85-67 τους Γάλλους, για την 28η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους στην 22η ήττα τους.

Μία εβδομάδα πριν το ευρωπαϊκό «clasico» με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (14/3), που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τη θέση των «αιωνίων» στην κανονική περίοδο της Euroleague, αλλά και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μια ακόμη νίκη στην διοργάνωση.