Οι Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι ακολούθησαν στους «8» του Champions League τις Μπάγερν Μονάχου και Παρί Σεν Ζερμέν.

Συγκεκριμένα η Ρεάλ Μαδρίτης αν και ζορίστηκε (1-1) από την Λειψία κατάφερε να πάρει την πρόκριση εκμεταλλευόμενη το 1-0 που είχε κερδίσει μέσα στην Γερμανία.

Ο Βινίσιους στο 65ο λεπτό του αγώνα έκανε το 1-0 για τους Μαδριλένους, με τον Όρμπαν ωστόσο τρία λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει.

Η Λειψία είχε μάλιστα μεγάλη ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά το σουτ του Όλμο στο 90+2′ σταμάτησε στο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα η Μάντσεστερ Σίτι μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα στην Δανία επικράτησε με το ίδιο σκορ εντός έδρας της Κοπεγχάγης. Ακάντζι (5′), Άλβαρεζ (9′) και Χάαλαντ (45+3′ ) πέτυχαν τα γκολ για τους Άγγλους με τον Ελιονούσι να μειώνει σε 2-1 στο 29ο λεπτό του αγώνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των δεύτερων αγώνων για τους «16» του Champions League (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων):
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Λάτσιο (Ιταλία) 3-0 (0-1)
Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)-Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) 1-2 (0-2)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Λειψία (Γερμανία) 1-1 (1-0)
Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)-Κοπεγχάγη (Δανία) 3-1 (3-1)
Αρσεναλ (Αγγλία)-Πόρτο (Πορτογαλία) 12/03 (0-1)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Νάπολι (Ιταλία) 12/03 (1-1)
Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)-Ιντερ (Ιταλία) 13/03 (0-1)
Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 13/03 (1-1)

*Η κλήρωση για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά της διοργάνωσης είναι προγραμματισμένη για τις 15 Μαρτίου (14:00) στη Νιόν.