Ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός (96-54) κόντρα στο Λαύριο εκτός έδρας και ετοιμάζεται για τη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άφησε εκτός 12άδας τον ΜακΚίσικ και τον τραυματία Ουίλιαμς-Γκος, ενώ ο Παπανικολάου χρησιμοποιήθηκε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο. Ντεμπούτο με τους γηπεδούχους (3-6) έκανε ο νεοαποκτηθείς Σκάιλερ Φλάτεν, που σημείωσε 12 πόντους.

Ενα σερί 23-0 που «έτρεξε» ο Ολυμπιακός σε ένα πεντάλεπτο, μεταξύ πρώτης και δεύτερης περιόδου, καθόρισε από νωρίς την έκβαση του αγώνα. Το Λαύριο προηγήθηκε 19-10, δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, αλλά το «ερυθρόλευκο» ξέσπασμα έφερε το σκορ στο 19-33 κι από κει και μετά τα πάντα πήραν το δρόμο τους.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με νέο σερί 12-0, «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +25 (50-25) και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας ακόμη και στο +46 (89-43), πριν το τελικό 96-54.

Τα δεκάλεπτα: 19-33, 25-50, 36-75, 54-96

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 12 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Καστανέδα 4 (0/7 σουτ), Ντε Τζούλιους 18 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκρόμοβς, Θόρντον 3 (1/6 σουτ), Φλάτεν 12 (4/9 τρίποντα), Βαζούκης 3 (1), Δεϊμέζης 2, Σπρίντζιος, Παπαδάκης (0/5 σουτ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 8 (2), Μπραζντέικις 16 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ 15 (7/9 δίποντα), Λούντζης 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πάπας 5 (1), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Σίκμα 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τανούλης 4