Η Φιορεντίνα με πέναλτι του Αρτούρ Μέλο έφυγε με το διπλό (2-3) από την έδρα της Κάλιαρι και ετοιμάζεται πλέον για τον μεγάλο τελικό του Conference League με τον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Συγκεκριμένα με αυτή νίκη η Φιορεντίνα έφτασε τους 57 βαθμούς στην βαθμολογία και είναι στην 8η θέση στην Serie A όντας στο +4 από την Τορίνο και στο +5 από την Νάπολι.

Στην αντίπερα όχθη αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι στην ιστορική καριέρα του Κλαούντιο Ρανιέρι σε πάγκους καθώς είχε κάνει γνωστό πως αποσύρεται στο φινάλε της χρονιάς.

Η Φιορεντίνα προηγήθηκε στο 39ο λεπτό με τον Μποναβεντούρα, με την Κάλιαρι να σκοράρει με τους Ντειόλα στο 64′ και στο 85ο λεπτό με τον Μουτάντα για να πάρει προβάδισμα με 2-1.

Ο Νίκο Γκονζάλες στο 89ο λεπτό έκανε το 2-2 με τον Αρτούρ Μέλο με πέναλτι στις καθυστερήσεις να κάνει το 2-3 και να δίνει μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Ειδήσεις σήμερα:

ΔΟΥ Χαλκίδας: Διάλογοι “φωτιά” και ποσά που “ζαλίζουν” στο σημειωματάριο της προϊσταμένης

Ηράκλειο: Εξετάζεται το ενδεχόμενο αυτοκτονίας για την 17χρονη κοπέλα που έπεσε από γέφυρα