Ακόμα ένα ρεκόρ κατέγραψε στη σπουδαία καριέρα του ο Πορτογάλος σούπερ σταρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Κριστιάνο Ρονάλντο, με τη συμμετοχή του στον αγώνα με τη Γιουνγκ Μπόις για την 1η αγωνιστική του Champions League.

Συγκεκριμένα ο “CR7” ισοφάρισε το ρεκόρ του Ικερ Κασίγιας, ως ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές (181) στο Champions League.

Επιπλέον ο 36χρονος Πορτογάλος διεθνής επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αύξησε κι άλλο το ρεκόρ στα γκολ στην κορυφαία διοργάνωση από τον Λιονέλ Μέσι, καθώς με το τέρμα που σημείωσε και το οποίο ήταν το πρώτο για φέτος στο Champions League, o Κριστιάνο έφτασε τα 136, έναντι 120 του Αργεντινού, ενώ είναι πρώτος και στις ασίστ με 42, έναντι 36 του Μέσι.

Δεν συνδυάστηκε με νίκη η επιστροφή του Ρονάλντο

Πάντως το 136ο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο Champions League, στη βραδιά που έπιασε τον Ίκερ Κασίγιας στην κορυφή των συμμετοχών όλων των εποχών στη διοργάνωση (181) και στην επιστροφή του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά τον χαμένο τελικό της σεζόν 2008-2009, δεν έφτασε για τους “Κόκκινους Διαβόλους”.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε με 2-1 στο “Stadion Wankdorf” της Βέρνης στην πρεμιέρα των ομίλων κόντρα στη Γιούνγκ Μπόις, καθώς οι Ελβετοί έκαναν μία απίστευτη ανατροπή.

Η αποβολή του Γουάν-Μπισάκα στο 35′ (για επικίνδυνο πάτημα στον Περέιρα Μαρτίνς) άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, καθώς στο 66′ ο Ενγκαμαλό έφερε το ματς στα ίσα, ισοφαρίζοντας το γκολ που είχε πατύχει ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 13′, με τον Αμερικανό Τζόρνταν Σιεμπάτσο να διαμορφώνει το τελικό 2-1 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από ολέθριο σφάλμα της άμυνας των “κόκκινων διαβόλων”.

Στο 78ο λεπτό, εισέβαλλε στον αγωνιστικό χώρο ένας οπαδος ο οποίος πλησίασε στην περιοχή της Γιούνγκ Μπόις κι απομακρύνθηκε από τους άνδρες ασφαλείας του γηπέδου.