Πρώτη νίκη για τον Ολυμπιακό στην Αυστρία!

Οι “ερυθρόλευκοι” του Πέδρο Μαρτίνς επικράτησαν με σκορ 2-1 (και με ανατροπή_ της Φορτούνα Ντίσελντορφ, παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο.

Ο Πέτερσον άνοιξε το σκορ στο 23′, ο Σισέ ισοφάρισε στο 29′, με τον Χασάν στο 62′ να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Στο 75′ ο Βατσλίκ απέκρουσε πέναλτι του Γκίντσεκ.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε τον έλεγχο, πίεζε και πάλι ψηλά, αλλά ήταν η γερμανική ομάδα (Β΄ Εθνική) που άνοιξε το σκορ.

Αυτό συνέβη στο 23ο λεπτό, όταν ο Πέτερσον βρήκε το χώρο και με σουτ εκτός περιοχής και έστειλε ψηλά στη γωνία του Κρίστινσον. Το ημίχρονο πάντως ολοκληρώθηκε ισόπαλο, καθώς στο 29΄ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Σισέ έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, απέφυγε κάποιους αντίπαλους και πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-1 στο 62ο λεπτό με κεφαλιά του Χασάν στο δεύτερο δοκάρι, από εκτέλεση φάουλ του Ραντζέλοβιτς. Από την πλευρά της, η ομάδα του Ντίσελντορφ είχε δοκάρι στο 69΄ κι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 75΄, όταν στο πέναλτι που καταλογίστηκε για χέρι του Χασάν ο Βατσλίκ νίκησε τον Γκίντσεκ από τα 11 βήματα.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Κρίστινσον, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Κούντε, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά, Μασούρας, Τικίνιο.

Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού που αγωνίστηκαν στο β’ μέρος: Βατσλίκ, Κούτρης (84′ Ντιμπί Κεϊτά), Μπαγκαλιάνης, Αβραάμ, Κανέ (78′ Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης, Αγκιμπού Καμαρά, Καρβάλιο, Φαντιγκά, Ραντζέλοβιτς, Χασάν.