Παναθηναϊκός, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ πέτυχαν μεγάλες νίκες και έδωσαν την ευκαιρία στην Ελλάδα να κάνει τεράστιο άλμα στην βαθμολογία της UEFA.

Μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά για την ΑΕΚ, που νίκησε 3-2 τη Μπράιτον στην Αγγλία, ξεκινώντας ιδανικά την πορεία της στον 2ο όμιλο του Europa League. Οι Σιντιμπέ (11΄), Γκατσίνοβιτς (40΄) και Πόνσε (84΄) πέτυχαν τα γκολ των πρωταθλητών Ελλάδας, ενώ για τη Μπράιτον, στον πρώτο ευρωπαϊκό αγώνα της Ιστορίας της, σκόραρε με δύο πέναλτι ο Ζοάο Πέδρο (30΄,67΄).

Ο Παναθηναϊκός της Ευρώπης, επέστρεψε με τρόπο… εκκωφαντικό στις φάσεις των ομίλων, επικρατώντας της Βιγιαρεάλ με 2-0 στο κατάμεστο Ολυμπιακό Στάδιο, στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του Europa League, έπειτα από μία εξαιρετική παράσταση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Ο Ιωαννίδης στο 39’ με υπέροχο «σκαφτό» και ο Σπόραρ στο 78’ με τρομερή εκτέλεση «σφράγισαν» την πρώτη νίκη των «πράσινων» σε group stage του Europa League μετά από 11 χρόνια και 13 σερί αγώνες χωρίς τρίποντο (είχε 3 ισοπαλίες και 10 ήττες.

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έκανε, όμως, την ολική ανατροπή και κέρδισε απόψε στη Φινλανδία, για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League, την Ελσίνκι με 3-2. Τα γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα πέτυχαν οι Μπάντε (35’), Ραντούλοβιτς (90’+9, πέναλτι), Κουλιεράκης (55’), Ντεσπόντοφ (81’), Μπράντον (90+4’).

Η κάκιστη αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού κόστισε στην πειραϊκή ομάδα την εντός έδρας ήττα από τη Φράιμπουργκ με 3-2, στην πρεμιέρα του Α΄ ομίλου στο UEFA Europa League.

Μια ήττα εν πολλοίς άδικη, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πολύ καλά, έβγαλαν ενέργεια στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κι έχασαν σπάνιες ευκαιρίες απέναντι στους Γερμανούς.

Οι νίκες Παναθηναϊκού, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έφεραν 1.200… ζεστούς βαθμούς στη χώρα μας, η οποία παραμένει στη 19η θέση αλλά έχει αφήσει στο -1.300 (!) την Κροατία, ενώ βλέπει πλέον την 18η Ουκρανία σε απόσταση 1.475 βαθμών.

Σε ό,τι αφορά στις χώρες που βρίσκονται πάνω από την Ελλάδα, η Ουκρανία (18η) μέτρησε μόλις μία ισοπαλία και συγκεκριμένα αυτή της Ζόρια Λούχανσκ με την Γάνδη. Στην 17η θέση βρίσκεται το Ισραήλ που μέτρησε μία νίκη (της Μακάμπι Τελ Αβίβ επί της Μπρέινταμπλικ) και μία ήττα (της Μακάμπι Χάιφα από την Ρεν). Τέλος, η Τσεχία που βρίσκεται στην 16η θέση πανηγύρισε τρεις νίκες από Βικτόρια Πλζεν, Σπάρτα Πράγας και Σλάβια Πράγας επί των Μπαλκάνι, Άρη Λεμεσσού και Σερβέτ αντίστοιχα.

Βαθμολογία UEFA: Το πανόραμα σε Conference League

Πολλά γκολ είχε και το δεύτερο… πιάτο της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League, με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ να συντρίβει με 5-1 την Αστάνα στο «Stadion Maksimir» και να παίρνει από πολύ νωρίς προβάδισμα στον 3ο όμιλο.

Με δύσκολες νίκες ξεκίνησαν και οι Μακάμπι Τελ Αβίβ (3-2 την Μπρέινταμπλικ), Βικτόρια Πλζεν (1-0 την Μπαλκάνι) και Σλόβαν Μπρατισλάβας (2-1 με ανατροπή την Κλάκσβικ), ενώ η Μπεσίκτας έμεινε… όρθια στο Μπριζ, ισοφαρίζοντας στα τελευταία λεπτά σε 1-1 στο ντέρμπι του 4ου ομίλου.

Στο Ζάγκρεμπ, η Ντινάμο άργησε να πάρει προβάδισμα απέναντι στην Αστάνα, ανοίγοντας το σκορ με το πέναλτι του Πέτκοβιτς στο 43′, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαρωτική και σημείωσε άλλα τέσσερα γκολ με τους Πέτκοβιτς, Μουλάτ, Μαρίν και Χαλίλοβιτς ολοκληρώνοντας με εμφατικό τρόπο την πρεμιέρα της.

Στον ίδιο όμιλο (3ο) η Βικτόρια Πλζεν κατάφερε να νικήσει έστω και δύσκολα την Μπαλκάνι απ’ το Κόσοβο με 1-0, χάρις στο γκολ του Κάλβαζ στο 73′, ενώ η Σλόβαν Μπρατισλάβας χρειάστηκε να δεχθεί γκολ απ’ την Κλάκσβικ (49′) για να αντιδράσει και να φτάσει στην ανατροπή με τα γκολ των Βάις (54′) και Κάβριτς (74′), παίρνοντας το πρώτο τρίποντό της στου ομίλους.

Τέλος, στο Μπριζ, ο Τοσούν στο 88′ έσωσε την… παρτίδα και τον ένα βαθμό για την Μπεσίκτας, ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1 το γκολ του Βάνακεν από το 77ο λεπτό.