Ο Λεμπρόν Τζέιμς απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι είναι ένας από τους κορυφαίους παίκτες στο NBA παρά το γεγονός ότι οσονούπω θα συμπληρώσει τα 37 του χρόνια, παραμένει ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης των Λος Άντζελες Λέικερς.

Έτσι στο ματς απέναντι στους Πέισερς στην Ιντιάνα και παρά το γεγονός ότι οι “Λιμνάνθρωποι” βρέθηκαν να χάνουν και με διψήφιες διαφορές ο “Βασιλιάς” πήρε το “όπλο” μετά από ένα ματς τιμωρίας και με 39 πόντους, οκτώ εκ των οποίων στην παράταση αλλά και πέντε τρίποντα οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 124-116.

Ο Λεμπρόν είχε ακόμα 5 ριμπάουντ και έξι ασίστ έτσι αυτό ήταν το 7ο παιχνίδι όπου έχει 30+ πόντους 5+ ριμπάουντ και 5+ ασίστ με τουλάχιστον 5 τρίποντα από τη στιγμή που πέρασε τα 35, ανάλογα νούμερα είχαν σημειωθεί μόλις άλλες τέσσερις φορές στο NBA από 35+.

Οι έξαλλοι πανηγυρισμοί και το επεισόδιο

Μάλιστα ο Λεμπρόν Τζέιμς πανηγύρισε κάποια από τα καλάθια του έξαλλα και ειδικά το τρίποντο που πέτυχε ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διαρκείας με το οποίο έγινε το 110-104 και γυρνώντας στην άμυνα μιμήθηκε τον πανηγυρισμό του Σαμ Κάσελ.

Στην παράταση και ενώ έμεναν λιγότερο από δύο λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης ο “Βασιλιάς” νίκησε στο isolation τον Ντομάντας Σαμπόνις πετυχαίνοντας τρίποντο και κάνοντας το σκορ 120-114, πανηγυρίζοντας με τον γνωστό πανηγυρισμό του “The Silencer”.

Όλα αυτά προκάλεσαν τον εκνευρισμό κάποιων φιλάθλων των Πέισερς με τον Λεμπρόν Τζέιμς να έχει αψιμαχία περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος με δύο οπαδούς οι οποίες έβριζαν χυδαία τον ίδιο και την οικογένειά του και εύχονταν… θάνατο σε τροχαίο για τη γυναίκα και την κόρη του.

“Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο να υποστηρίζεις την ομάδα σου και να ξεπερνάς τα όρια. Όταν χρησιμοποιείς ανάρμοστες χειρονομίες ή φράσεις, δεν μπορεί να γίνεται ανεκτό“, δήλωσε μετά το τέλος ο Λεμπρόν Τζέιμς.