Ο κακός χαμός σχετικά με την ομάδα που θα κατακτήσει το πρωτάθλημα γίνεται στα playoff της Super League μετά τους αγώνες της Κυριακής.

Αν και βρέθηκε να προηγείται με δυο τέρματα διαφορά, ο Ολυμπιακός απέτυχε να κερδίσει τον Άρη, μένοντας στο 2-2 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική των Play Off του πρωταθλήματος της Super League.

Ιν-Μπέομ Χουάνγκ (36’) και Σωκράτης Παπασταθόπουλος (52’) έβαλαν μπροστά στο σκορ τους «ερυθρόλευκους» που έχασαν ευκαιρία να πλησιάσουν στον ένα βαθμό την κορυφή, αφού Χουάν Ιτούρμπε (70’) και Ράφαελ Καμάτσο (81’) έφεραν το ματς στα ίσια για την ομάδα του Απόστολου Τερζή.

Ένα υπέροχο τέρμα του Σέρχιο Αραούχο στο 80ο λεπτό στάθηκε αρκετό για να φύγει η ΑΕΚ με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα επέστρεψε στην πρώτη θέση της κατάταξης, με το πέρας της 2ης αγωνιστικής των Play Off του πρωταθλήματος της Super League.

Οι Θεσσαλονικείς, από την άλλη, έχασαν πολύτιμο έδαφος, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα από τις 30 Οκτωβρίου, όταν κι είχαν ηττηθεί από… την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Στο «λευκό» 0-0 έμεινε ο Παναθηναϊκός με τον Βόλο στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής των play off της Super League, με τους «πράσινους» να χάνουν δύο υπέρ-πολύτιμους βαθμούς στη μάχη του τίτλου.

Μοιραίος για το «τριφύλλι» ο Άντραζ Σπόραρ, ο οποίος έχασε πέναλτι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπόρις Κλέιμαν του Βόλου να αποκρούει εντυπωσιακά στη γωνία του και να χαρίζει στην ομάδα του έναν πολύτιμο βαθμό.