Το απόλυτο “μπαμ” σημειώθηκε την τρίτη ημέρα του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ, καθώς η Σαουδική Αραβία κέρδισε την Αργεντινή με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά.

Η Αργεντινή του Μέσι μπήκε με το “αριστερό” στα γήπεδα του Κατάρ, με αποτέλεσμα πλέον να μπαίνει σε περιπέτειες για την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς δεν έχει αντιμετωπίσει ακόμα τις θεωρητικά δύο πιο ισχυρότερες ομάδες του 3ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η “αλμπισελέστε” παρόλο που ξεκίνησε καλά και μόλις στο 2ο λεπτό ο Λαουτάρο Μαρτίνες βρήκε με πανέμορφο τακουνάκι τον Μέσι, ο αρχηγός πλάσαρε στην αγκαλιά του Αλ Οβάις.

Ωστόσο στη συνέχεια τα πράγματα έδειχναν να πηγαίνουν για ένα “εύκολο” περίπατο της παρέας του Μέσι, όμως στο 7’, μετά από μία εκτέλεση κόρνερ του Μέσι και εισήγηση του VAR, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για τράβηγμα στον Παρέδες, με τον αρχηγό της “αλμπισελέστε” να βάζει μπροστά την ομάδα του.

Η Αργεντινή σκόραρε ξανά στο 22′ και πάλι με τον Μέσι αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η “αλμπισελέστε” πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Λαουτάρο έπειτα από καταπληκτική κάθετη μπαλιά του Πάπου Γκόμες, ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Αργεντινή πέτυχε ακόμα ένα γκολ το οποίο ακυρώθηκε στο 35′ καθώς έπειτα από μπαλιά του Μέσι ο Λαουτάρο βγήκε απέναντι από τον Αλ Οβαΐς, πλασάρωντας σωστά, αλλά και αυτό το γκολ και τρίτο συνολικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Αργεντινή συνέχισε να πιέζει χωρίς να πετύχει κάποιο δεύτερο γκολ, ωστόσο η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση έγινε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο εμβληματικός αρχηγός της Σαουδικής Αραβίας Αλ Φαράς αποχώρησε δακρυσμένος.

Η αποχώρηση του αρχηγού συσπείρωσε τους Σαουδάραβες που εκμεταλλεύτηκαν το μπλακ άουτ που έπαθε η Αργεντινή με την έναρξη του β’ μέρους και με γκολ του Αλ Σεχρί, στο 48′, ο οποίος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μαρτίνες για το 1-1 στην πρώτη τελική της ομάδας στο παιχνίδι.

Πέντε λεπτά αργότερα (53’) η Σαουδική Αραβία βρήκε ξανά δίχτυα, με καταπληκτικό ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ του Αλ Ντασουαρί.

Η ανατροπή των Σαουδαράβων “πάγωσε” τους παίκτες του Σκαλόνι που χρειάστηκαν τουλάχιστον 10 λεπτά για να συνέλθουν, δημιουργώντας την πρώτη ευκαιρία της στο 63′, όταν ο Λισάντρο Μαρτίνες βρέθηκε εντός περιοχής και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Ταλιαφίκο και τον Αλ Οβάις να πραγματοποιεί ενστικτώδη και εντυπωσιακή επέμβαση.

Με τη Σαουδική Αραβία να αμύνεται μαζικά, προσπαθώντας να διαφυλάξει το προβάδισμά της, η Αργεντινή δυσκολευόταν να δημιουργήσει, στο 72′ ο Αλ Οβάις μπλόκαρε διαγώνιο σουτ του Ντι Μαρία, ενώ στο 80′ ο Μέσι εκτέλεσε φάουλ από πολύ καλή θέση, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Παρά τις προσπάθειες των Αργεντινών το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και έτσι έγινε η μεγαλύτερη έκπληξη στο Μουντιάλ 2022 και στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων.

Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων το γήπεδο “πάγωσε” καθώς ο Αλ Σαχράνι συγκρούστηκε άσχημα με τον τερματοφύλακά του και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το ματς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αργεντινή: Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο (59′ Λισάντρο Μαρτίνες), Οταμέντι, Ταλιαφίκο (71′ Ταλιαφίκο), Ντε Πάουλ, Παρέδες (59′ Φερνάντες), Γκόμες (59′ Άλβαρες), Ντι Μαρία, Μέσι, Λαουτάρο.

Σαουδική Αραβία: Αλ Οβάις, Αμπντουλχαμίντ, Ταμπακτί, Αλ Μπολεαχί, Αλ Σαμράνι (99′ Αλ Μπρέικ), Κανό, Αλ Μαλκί, Αλ Σεχρί (78′ Αλ Γκανάμ), Αλ Φάραζ (45′ Αλ Αμπίντ, 88′ Αλ Αμρί), Αλ Νταουσάρι, Αλ Μπουραϊκάν (88′ Ασίρι).

Υπενθυμίζεται πως ο Λιονέλ Μέσι έχει δηλώσει ότι το Μουντιάλ 2022 θα είναι το τελευταίο της καριέρας του και αποχώρησε αποσβωλωμένος από τον αγωνιστικό χώρο.