Χριστουγεννιάτικη “σφαλιάρα” υπέστησαν οι Μπακς καθώς ηττήθηκαν με 139-118 από τους Μπόστον Σέλτικς στο “TD Garden” της Βοστώνης παρά τις προσπάθειες του Γιάννη Αντετοκούνμπο για το NBA.

Στο πρώτο ματς των δυο ομάδων έπειτα από το Game 7 στους ημιτελικούς της Ανατολής την περσινή σεζόν.

Oι “Κέλτες” έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Τζέισον Τέιτουμ ο οποίος σταμάτησε στους 41 πόντους υποχρέωσε την ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ στην τρίτη συνεχόμενη ήττα στη regular season του NBA για πρώτη φορά φέτος!

Άξιος συμπαραστάτης του Τέιτουμ ο Τζέιλεν Μπράουν που πέτυχε 29 πόντους, 13 εξ αυτών μάλιστα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Κορυφαίος των Μπακς ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που τελείωσε το ματς με 27 πόντους (8/12 βολές, 8/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 3 φάουλ και 7 κερδισμένα φάουλ στα 35:19 που έμεινε στο παρκέ, ενώ ο μόνος που κατάφερε να τον βοηθήσει ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 23 πόντους.

Μετά από ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο το οποίο έληξε 62-61 υπέρ των Σέλτικς, στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε “καταιγίδα” με τους “Κέλτες” να αυξάνουν διαρκώς τη διαφορά και να παίρνουν το πρώτο διψήφιο προβάδισμά τους περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος και έκτοτε δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, αυξάνοντας διαρκώς τη διαφορά.

Το παιχνίδι όμως ήταν και επεισοδιακό καθώς σημαδεύτηκε από την… κοκορομαχία του Τζέιλεν Μπράουν με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο 3:41 πριν το τέλος του αγώνα με τον Μάρκους Σμαρτ και τον Θανάση Αντετοκούνμπο να μπαίνουν κι αυτοί στον χορό.

Όλα ξεκίνησαν όταν Γιάννης Αντετοκούνμπο και Τζέιλεν Μπράουν συγκρούστηκαν κάπου εκεί χώθηκε ο Μάρκους Σμαρτ και ακούστηκε να φωνάζει στον Θανάση, ο οποίος επίσης μπήκε στον “χορό”, “έλα να τα πούμε έξω”. Τα πνεύματα ηρέμησαν αφού οι διαιτητές διέκοψαν για λίγη ώρα τον αγώνα και μοίρασαν τεχνικές ποινές.

Οι Σέλτικς έτσι εδραιώθηκαν στην κορυφή τόσο της Ανατολής όσο και ολόκληρου του NBA, φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 24-10, ενώ οι Μπακς είναι δεύτεροι τόσο στην Ανατολή όσο και στο NBA με ρεκόρ 22-11.