Ο Απόλλωνας Ευρωπού και το Πολύκαστρο αναμετρήθηκαν στο Κιλκίς με φόντο… την πρόκριση στον τελικό του ΕΠΣ Κιλκίς και ενδεχομένως την άνοδο στην Γ’ Εθνική.

Πώς εξελίχθηκε το ματς

Ο Απόλλωνας ήταν γηπεδούχος αλλά το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενος, καθώς στα 33 δευτερόλεπτα έγινε το 0-1.

Μετά, ακολούθησε fair play καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν σύσκεψη και ακριβώς επειδή την ώρα που έμπαινε το γκολ οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα είχανε σταματήσει γιατί είχε χτυπήσει ένας ποδοσφαιριστής του Πολύκαστρου, αποφάσισαν να “χαρίσουν” ένα γκολ στον Απόλλωνα.

Έτσι, η ομάδα του Πολύκαστρου άφησε τον Απόλλωνα να σκοράρει χωρίς πίεση για να τηρηθεί το fair play. Από αυτό το σημείο το ματς συνεχίστηκε κανονικά και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ στο 90λεπτο και στην παράταση.

Η διαδικασία των πέναλτι – Ρεσιτάλ αστοχίας

Παρότι τα πρώτα 4 πέναλτι βρήκαν στόχο και οι ομάδες ήταν ισόπαλες με 2-2, ακολούθησε ένα απίστευτο ρεσιτάλ αστοχίας και η μπάλα δεν έλεγε να μπει στα δίχτυα. Η μπάλα έφτανε ή στα χέρια του τερματοφύλακα ή μακριά από την εστία των τερματοφυλάκων, με… 7(!) συνεχόμενα χαμένα πέναλτι. Εν τέλει, ο παίκτης του Απόλλωνα σκόραρε για να κάνει το 3-2 και να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του.