“Καθάρισε” εύκολα η Μαρία Σάκκαρη!

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, προκρίθηκε πανηγυρικά στον δεύτερο γύρο του Γουίμπλεντον μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση η Μαρία Σάκκαρη κόντρα στη Ζόι Χάιβς.

Συγκεκριμένα, η Σάκκαρη επικράτησε 2-0 σετ (6-1, 6-4) της τενίστριας από την Αυστραλία και πλέον περιμένει να μάθει την αντίπαλό της από τη νικήτρια του ζευγαριού Βικτόρια Τόμοβα – Ντάρια Σάβιλ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξεκίνησε με 8-1 πόντους κατακτώντας τα πρώτα δύο γκέιμ (2-0), ενώ ήδη στα πρώτα 22 λεπτά είχε πάρει προβάδισμα με 5-1, έχοντας “σπάσει” δύο φορές το σερβίς της Χάιβς, νο 571 της παγκόσμιας κατάταξης. Στο τέλος του πρώτου σετ η Σάκκαρη έφτασε και σε τρίτο break, για να πάρει προβάδισμα με 1-0 σε 25 λεπτά.

Η Σάκκαρη στο δεύτερο σετ βρήκε ξανά το break στο ξεκίνημα (2-0), ωστόσο κάποια λάθη της επέτρεψαν στην Χάιβς να φτάσει -με τη σειρά της- σε break μειώνοντας σε 2-1.  Αμέσως μετά η Αυστραλή πήρε ιατρικό τάιμ-άουτ, έχοντας ενοχλήσεις στον αριστερό προσαγωγό, με το παιχνίδι να διακόπτεται για λίγα λεπτά.

Επιστρέφοντας η Σάκκαρη έκανε νέο break και έφτασε στη συνέχεια στο 4-1. Η Χάιβς μείωσε σε 4-2, η Σάκκαρη με ακόμη ένα εύκολο κράτημα στο σερβίς της έκανε το 5-2, αλλά η Αυστραλή μείωσε (5-3), “σβήνοντας” μάλιστα ένα match-point της Σάκκαρη, ενώ αμέσως μετά με δεύτερο break διαμόρφωσε το 5-4.

Τότε, η Σάκκαρη εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της Χάιβς, έκανε το break και εξασφάλισε τη νίκη και πρόκριση στο 2ο γύρο του Γουίμπλεντον.

Με Τόμοβα στον 2ο γύρο

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Βικτόρια Τόμοβα, η οποία επικράτησε 2-1 σετ της Ντάρια Σάβιλ.

Η Βουλγάρα αθλήτρια, νο 112 στην παγκόσμια κατάταξη, έφτασε τη νίκη με 7-6, 3-6, 7-5 μετά από αγώνα διάρκειας 2 ωρών και 40 λεπτών.