Σαρωτική εμφάνιση έκανε για μια ακόμα φορά ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καταφέροντας να νικήσει 3-0 τον Τάλον Γκρίκσπορ και να περάσει στον τέταρτο γύρο του Australian Open για τρίτη σερί χρονιά!=.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 26χρονου Ολλανδού (Νο.63) με 6-2, 7-6(5), 6-3 σε 2 ώρες και 6 λεπτά. Μάλιστα στη Μελβούρνη έως τώρα δεν έχει χάσει σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα παίξει στους “16” με τον Γιάνικ Σίνερ την προσεχή Κυριακή (22/1) και είναι αναμφισβήτητα μεταξύ των φαβορί για τον τίτλο, γεγονός που θα τον ανεβάσει στο Νο.1 του κόσμου!

Το ματς Τσιτσιπά – Γκρίκσπορ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε τις διαθέσεις του στο πρώτο σετ και με πέντε διαδοχικά κερδισμένα game και έφτασε με άνεση στο 1-0.

Σέρβιρε πολύ καλά και στο δεύτερο σετ, αλλά ο αντίπαλός του άρχισε να τον πιέζει. Ο Τσιτσιπάς έχασε δύο ευκαιρίες για brake στο έβδομο game και έκλεισε τα δικά του service games μέχρι το 5-6.

Έπειτα, λόγω ενός κακού drop shot του Έλληνα τενίστα, ο Ολλανδός βρέθηκε με σετ πόιντ, όμως ο Στέφανος πήρε το game.

Τότε, ο Τσιτσιπάς έκανε το 1-2 σε 4-2 και είχε απάντηση στο νέο μίνι brake του Γκρίκσπορ (5-3), για να βρεθεί με δύο set point στο 6-4 και τελικά να “γράψει” το 1-0 στο σερβίς του αντιπάλου.

Στο τέταρτο game του τρίτου σετ (3-1) ήρθε και το τελειωτικό χτύπημα του Στέφανου Τσιτσιπά, ο οποίος κράτησε με ευκολία το σερβίς και τελικά προκρίθηκε με smash στο τρίτο ματς πόιντ του.