ΑΕΚ και Παναθηναϊκός προσέφεραν πλούσιο θέαμα στο ντέρμπι κορυφής της Super League μένοντας στην ισοπαλία (2-2).

Στο καλύτερο παιχνίδι της εφετινής Super League, η ΑΕΚ κι ο Παναθηναϊκός έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής μετά από μία απίστευτη μάχη στην OPAP Arena, που «σφραγίστηκε» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το εύστοχο πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία.

Ο ίδιος παίκτης είχε δώσει προβάδισμα στο 24’ για την ΑΕΚ, με τον Παναθηναϊκό να «γυρίζει» το ματς με τα τέρματα των δύο κεντρικών αμυντικών του, του Τιν Γεντβάι στο 31’ και του Αράο στo 66’.

Super League: Τριάρα του ΠΑΟΚ στον ΠΑΣ

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 4-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα, σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα (29’), Σουαλιό Μεϊτέ (49’), Στέφανος Τζίμας (53’) και Ζόαν Σάστρε (66’) τα γκολ για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου που απειλήθηκε ελάχιστα από τους παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου.

Super League: Πέρασε από την Κηφισιά ο Ολυμπιακός

Την πρώτη του νίκη στο 2024, με άκρως περιπετειώδη τρόπο κι έχοντας τρομερά παράπονα από τη διαιτησία του Μανούχου και των αποφάσεων του VAR, πέτυχε σήμερα ο Ολυμπιακός στην Καισαριανή με 3-2 επί της Κηφισιάς, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα του Καρβαλιάλ πήρε και μεγάλη ψυχολογική ώθηση ενόψει της ρεβάνς των «16» του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό το βράδυ της ερχόμενης Τετάρτης (17/01) στο Καραϊσκάκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 2-0 με τους Γιώργο Μασούρα και Ναβάρο (11΄, 39΄), αλλά η αποβολή του Ρέτσου στο 44΄ έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να «επιστρέψουν» με τα γκολ των Μιλίσεβιτς (44΄) και Οζέγκοβιτς (64΄ πέναλτι). Το «τρίποντο» στους Πειραιώτες, που πέτυχαν δύο γκολ με τους Γιώργο Μασούρα και Ελ Αραμπί τα οποία δε μέτρησαν μετά την χρήση του VAR, χάρισε ο Ελ Αραμπί στο 85΄.

20:30 Άρης – Ολυμπιακός

Αναλυτικά η βαθμολογία της Super League μετά τους αγώνες για την 18η αγωνιστική έχει ως εξής: