Η πρεμιέρα του Μουντιάλ 2022 ξεκίνησε με τα πράγματα να μην εκτυλίσσονται καλά για τους διοργανωτές καθώς βρίσκονται πίσω στο σκορ με 2-0 από το Εκουαδόρ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου αυτού ματς του Μουντιάλ 2022, ο αρχηγός της εθνικής Εκουαδόρ και πρώτος σκόρερ στην ιστορία της χώρας, Ένερ Βαλένσια.

Ο 33χρονος φορ της Φενερμπαχτσέ έχει σκοράρει ήδη τρία γκολ σε 45 λεπτά ωστόσο μέτρησαν τα δύο.

Μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα ο Ένερ Βαλένσια εκμεταλλεύτηκε την “έξοδο του Μεσολογγίου” που έκανε ο Αλ Σιμπ και με κεφαλιά στο κενό τέρμα έκανε το 1-0.

Ωστόσο τελικά η κάκιστη έξοδος του τερματοφύλακα του Κατάρ του βγήκε σε καλό καθώς ο Ένερ Βαλένσια καλυπτόταν μόνο από έναν αμυντικό και μετά από παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε.

Το Εκουαδόρ ήταν πολύ καλύτερο και 12 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 15′, οι πρωταγωνιστές ήταν και πάλι οι ίδιοι.

Ο Εστράδα έβγαλε τη μπαλιά στον κενό χώρο ο Ένερ Βαλένσια έτρεξε, πρόλαβε τη μπάλα και ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Αλ Σιμπ.

Το VAR δεν έσωσε αυτή τη φορά τον τερματοφύλακα του Κατάρ, ο 33χρονος φορ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 από τα 11 βήματα.

Ο Ένερ Βαλένσια χρειάστηκε άλλα 15 λεπτά περίπου για να ξαναχτυπήσει καθώς στο 31′ μετά από σέντρα του Πρεσιάδο έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-0 για το Εκουαδόρ.

Έτσι με αυτά τα δύο γκολ ο αρχηγός του Εκουαδόρ έφτασε τα 37 γκολ στην 75η εμφάνισή του με τα χρώματα της εθνικής ομάδας και έφτασε τα 5 γκολ σε 4 αγώνες σε Μουντιάλ μετά τα 3 που είχε πετύχει σε ισάριθμα ματς το 2014 στα γήπεδα της Βραζιλίας.