Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 1-0 από την Κλαμπ Μπριζ στο Βέλγιο και πάει για την ανατροπή πλέον στη ρεβάνς στην Τούμπα με φόντο το εισιτήριο για τους «4» του Conference League.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού ήρθε μόλις στο 2’ όταν ο Τάισον εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, με την κεφαλιά του Σαμάτα να περνάει άουτ. Από την άλλη, όμως, η Κλαμπ Μπριζ στην πρώτη της επιθετική απόπειρα κατάφερε να σκοράρει: ο Γιουτγκλά είδε το μεγάλο κενό που είχε έξω από την περιοχή του ο ΠΑΟΚ και μοίρασε στον Φέτλεσεν, που ανενόχλητος νίκησε το Κοτάρσκι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το ματς δεν είχε αξιόλογες φάσεις στις δύο εστίες, στο 37’ ο Φέτλεσεν προσπάθησε να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κεντζιόρα έβαλε έγκαιρα το πόδι του στην μπάλα και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 39’ ο Κωνσταντέλιας με ωραία ενέργεια πάτησε περιοχή, όμως η προσπάθειά του κόπηκε και στη συνέχεια της φάσης ο Μεϊτέ έκανε το σουτ, που έφυγε άουτ, στην πρώτη ουσιαστική τελική του ΠΑΟΚ μετά την κεφαλιά του Σαμάτα στο δεύτερο λεπτό. Ο Τάισον στο 44’ σε μια φάση διαρκείας δοκίμασε τα πόδια του, αλλά είδε την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιάκερς και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Χωρίς κάποια μεγάλη στιγμή το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Γιούτγκλα να πατάει περιοχή στο 54’ από οριακή θέση, αλλά το τελείωμά του έφυγε στο πλαϊνό δίχτυ του Κοτάρσκι. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν κενούς χώρους, μιας και ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές τους και στο 58’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να βρουν και δεύτερο τέρμα: ο Σκόρας έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με την μπάλα να πηγαίνει στον Γιουτγκλά που σούταρε από κοντά, αλλά ο Κοτάρσκι έδιωξε ενστικτωδώς.