Η αποφασισμένη ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Μάλιστα έστειλε τη σειρά σε τρίτο ματς στην Pais Arena στις 19 Απριλίου (19:00), όπου θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στο φάιναλ φορ του Basketball Champions League.

Η Ένωση επικράτησε με 94-78 των Ισραηλινών, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα στα προημιτελικά και πλέον θα έχει ακόμη μία ευκαιρία για την επιστροφή της στην καταληκτική φάση της διοργάνωσης.

Στο μεταξύ, κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου έπεσαν αρκετά αντικείμενα μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων κάτι που έφερε την προσωρινή διακοπή της αναμέτρησης, με την αφορμή να είναι ένα πανό των φίλων των γηπεδούχων που εξόργισε τους Ισραηλινούς.

Μάλιστα οι διαιτητές της αναμέτρησης προειδοποίησαν πως την επόμενη φορά που θα υπάρξει ρίψη αντικειμένων θα εκκενωθεί το γήπεδο για να συνεχιστεί η αναμέτρηση. Η ένταση συνεχίστηκε και κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, τόσο εντός όσο και εκτός του κλειστού, κάτι που έχει κάνει τους διαιτητές να μην έχουν κάνει την εμφάνισή τους για την συνέχεια του αγώνα, ενώ αργότερα αποφάσισαν το παιχνίδι να τελείωσει κανονικά, αλλά με το παραμικρό θα προχωρήσουν σε εκκένωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78

Ειδήσεις σήμερα:

Την πιο λεπτομερή χαρτογράφηση της σκοτεινής ύλης του σύμπαντος δημιούργησαν ερευνητές (pic)

Θα συνεχίσει η Μακρυπούλια στον ANT1; – “Τελειώσαμε τα γυρίσματα για το φετινό Ρουκ Ζουκ” (vid)