Στέφανος Τσιτσιπάς: Άδοξα τέλειωσε το όνειρο του Στέφανου Τσιτσιπά στο Australian Open, καθώς ηττήθηκε από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ (νο.2 στον κόσμο) στον ημιτελικό.

Ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ έκοψε την πορεία του κορυφαίου Έλληνα τενίστα, επικρατώντας με 3-1 στον δεύτερο ημιτελικό.

Ο Μεντβέντεφ θα αναζητήσει πλέον τον πρώτο τίτλο του στη Μελβούρνη την Κυριακή 30 Ιανουαρίου απέναντι στον Ράφα Ναδάλ.

Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν η τρίτη φορά στην καριέρα του που ο Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε στα ημιτελικά του Australian Open, ωστόσο και πάλι έμεινε εκτός τελικού.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο αγώνας με τον Μεντβέντεφ

Ο Ρώσος πρωταθλητής πήρε το πρώτο σετ του ημιτελικού, καθώς μετά από 49 λεπτά αγώνα, επικράτησε του Στέφανου Τσιτσιπά με 7-6(5).

Ο Ελληνας πρωταθλητής, σέρβιρε πρώτος στο ματς και μέχρι και το όγδοο γκέιμ, οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους (4-4), με χαρακτηριστική ευκολία. Σ΄ εκείνο το σημείο και μετά από 34 (!) κτυπήματα στον τέταρτο πόντο, ο Μεντβέντεφ έφθασε πολύ κοντά στο πρώτο break του αγώνα, προηγούμενος με 40-0, αλλά ο Τσιτσιπάς ήταν εντυπωσιακός και κατάφερε να πάρει το γκέιμ, με μία εντυπωσιακή και πλούσια σε θέαμα, ανατροπή. Ο Ρώσος τενίστας ισοφάρισε εύκολα, ο Τσιτσιπάς τον… μιμήθηκε άμεσα και προηγήθηκε με 6-5, υποχρεώνοντας τον Ρώσο να σερβίρει για να μείνει στο σετ. Ο Μεντβέντεφ ισοφάρισε σε 6-6 και το πρώτο σετ κρίθηκε το tie break, όπου ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 4-1, αλλά ο Μεντβέντεφ, αποδείχθηκε ψυχραιμότερος και ικανότερος, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 1-0 στον ημιτελικό του πρώτου Grand Slam της χρονιάς.

Μετά το πρώτο χαμένο σετ, ο Τσιτσιπάς μπήκε στο κορτ αποφασισμένος και “‘εσπασε” το σερβίς του Μεντβέντεφ στο πρώτο γκέιμ, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα. Στην συνέχεια, οι δύο τενίστες, κράτησαν το σερβίς τους, με τον Ελληνα πρωταθλητή να προηγείται 3-2. Ο Μεντβέντεφ αντέδρασε και κατάφερε να κάνει break στο έκτο γκέιμ, φέρνοντας το σετ “στα ίσα”, ενώ αμέσως μετά, υπερασπίσθηκε το σερβίς του και προηγήθηκε με 4-3. Ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 4-4 χωρίς να χάσει πόντο και με νέο break στο σερβίς του Μεντβέντεφ, απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα, το οποίο και διατήρησε για να πάρει το δεύτερο σετ με 6-4, σε 37 λεπτά.

Στο τρίτο σετ, οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους με σχετική άνεση στα πρώτα έξι γκέιμς (3-3). Ο Ρώσος πήρε το έβδομο γκέιμ και ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 4-4, για να προηγηθεί εκ νέου ο Μεντβέντεφ, με 5-4 και μάλιστα χωρίς να χάσει πόντο.

Ο Ελληνας πρωταθλητής, πήρε το σερβίς για να παραμείνει στο σετ, αλλά ο Ρώσος κατάφερε να κάνει το καθοριστικό break και να κατακτήσει το σετ με 6-4, μετά από 41 λεπτά.

Ειδήσεις σήμερα:

Το ξεκαρδιστικό βίντεο της Finos Film για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας των Προσωπικών Δεδομένων

“Είσαι ηλίθιος” – Ο Μεντβέντεφ εξοργίστηκε με τον πατέρα του Τσιτσιπά και τα “έβαλε” με τον διαιτητή (vid)

Η άγνωστη λίμνη της Λάρισας που πάγωσε από το κρύο – Απόκοσμες εικόνες (pics&vid)