Τα αδέρφια Τσιτσιπά, Στέφανος και Πέτρος, θριάμβευσαν στο τουρνουά της Αμβέρσας, κερδίζοντας τον πρώτο τους τίτλο στο διπλό, νικώντας στον τελικό τους Μπεχάρ και Πάβλασεκ.

Οι δυο τους, άλλαξαν την εικόνα που είχαν στο ματς του ημιτελικού, όπου παραλίγο να μείνουν εκτός συνέχειας, και έπαιξαν εξαιρετικό τένις επικρατώντας δυνατών αντιπάλων. Αυτός ήταν κι ο πρώτος τους ATP τελικός σαν δίδυμο.

Να σημειωθεί ότι η σύντροφος του Στέφανου Τσιτσιπά, Πάουλα Μπαντόσα, βρισκόταν στο πλευρό του αυτή την εβδομάδα και πανηγύρισε μαζί του τη νίκη.

Η ανάλυση του τελικού της Αμβέρσας

Από ένα μπρέικ σημειώθηκε στο πρώτο σετ. Οι Μπεχάρ και Πάβλασεκ «απάντησαν» με τρία μπρέικ και στην πρώτη ευκαιρία που είχαν για να πάρουν το σετ και να προηγηθούν δεν την… κλώτσησαν και πήραν το προβάδισμα με 7-6 (5).

Οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο σετ κι αφού προηγήθηκαν με 3-0 και 4-2 έφτασαν στο 1-1 κλείνοντάς το με 6-4.

Στην πρώτη ευκαιρία που είχαν για να πάρουν το ματς και τον τίτλο οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς δεν την άφησαν να πάει χαμένη και με το 10-8 πανηγύρισαν την κατάκτηση του πρώτου τους τίτλου στην ATP.