Στέφανος Τσιτσιπάς: Πικρή ήταν η ήττα για τον Έλληνα τενίστα στον πρώτο γύρο του US Open, αφού ηττήθηκε από το Νο94 της Παγκόσμιας κατάταξης.

Ο 26χρονος Ντανιέλ Ελάι Γκαλάν από την Κολομβία κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 σετ επί του Στέφανου Τσιτσιπά και να τον βγάλει εκτός τουρνουά.

Ο Έλληνας τενίστας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 και παρόλο που πάλεψε μέχρι τέλους δεν τα κατάφερε.

O Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε πολλά λάθη στο πρώτο και στο δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα ο Γκαλάν να το εκμεταλλευτεί και να πάρει εύκολα τα δύο σετ.

Στο τρίτο σετ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας και Νο7 του κόσμου μείωσε το σκορ και στη συνέχεια κατάφερε να κερδίσει αν και δύσκολα το προβάδισμα.

Στο πέμπτο σετ σημειώθηκε “μάχη” μεταξύ τους, με τον Τσιτσιπά να σβήνει τέσσερα ματς πόιντ του αντιπάλου του, να ισοφαρίζει, να χάνει ο ίδιος διπλό μπρέικ πόιντ για να προηγηθεί στο σετ, αλλά να χάνει την ευκαιρία.

Ο Γκαλάν βρήκε νέα μπρέικ πόιντ στο 6-5, το όγδοο από αυτά το μετέτρεψε σε πόντο και πήρε τη νίκη.