Το σήκωσε στη Μαγιόρκα ο Στέφανος Τσιτσιπάς!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε με 2-1 του στον τελικό του ισπανικού τουρνουά του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ και κατέκτησε τον ένατο τίτλο της καριέρας του!

Ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 6-4, 3-6, 7-6 (2) σε δύο ώρες και 31 λεπτά, σε έναν συγκλονιστικό, σε εξέλιξη, τελικό.

Παράλληλα, με αυτή τη νίκη επιστρέφει στο Νο5 του κόσμου και πάει στο Wimbledon με την ψυχολογία στα ύψη.

Ο “Στεφ” προηγήθηκε 1-0 στα σετ κατακτώντας το αρχικό με 6-4, αλλά από τα μέσα του δεύτερου έως το τέλος του “εξαφανίστηκε”, με αποτέλεσμα ο αντίπαλός του να επικρατήσει με 6-3 ισοφαρίζοντας τον τελικό.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 5-3 αλλά δέχθηκε μπρέικ στο σερβίς του. Ο Ίβηρας ισοφάρισε αλλά στο τάι μπρέικ ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε μόνο δύο πόντους, κατακτώντας το σετ (7-6) και τη νίκη.