Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Ξεκίνησε το μεγάλο ντέρμπι των “αιωνίων” αντιπάλων για την 5η αγωνιστική της Super League. Ο φορμαρισμένος Ολυμπιακός, μετά την ευρωπαϊκή νίκη με 3-0 επί της Φενέρ στην Κωνσταντινούπολη, αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στην έδρα του.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο 41χρονος Σλάβκο Βίντσιτς από την Σλοβενία. Δίπλα του θα έχει τους δύο συμπατριώτες του, Τόμαζ Κλάτσνικ και Αντρζ Κόβασιτς.

Οι ερυθρόλευκοι έχουν στο πλευρό τους την υποστήριξη του κόσμου τους, που ήδη έχει κατακλύσει τις κερκίδες του σταδίου.

Ο Παναθηναϊκός κατεβαίνει αποφασισμένος στο “Γ. Καραϊσκάκης” με στόχο να σπάσει το αρνητικό ρεκόρ που μετρά μέσα στην έδρα του αιώνιου αντιπάλου του.

Αποθεώθηκε ο Σπανούλης στο “Καραϊσκάκη”

Η ΠΑΕ Ολυμπιακός θέλησε να τιμήσει τον παίκτη που αποφάσισε να κρεμάσει τα μπασκετικά του παπούτσια, και πραγματοποιήθηκε βράβευση λίγα λεπτά πριν από το μεγάλο ντέρμπι των “αιωνίων” στο γήπεδο ‘”Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Ο εμβληματικός αρχηγός της ομάδας του Ολυμπιακού στο μπάσκετ αποθεώθηκε από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο και ο Βαγγέλης Μαρινάκης θέλησε να τον ευχαριστήσει για όλα όσα έχει κάνει. Συγκεκριμένα τον κάλεσε να μείνει για πάντα στην οικογένεια του Ολυμπιακού και ο γνωστός μπασκετμπολίστας ευχαρίστησε τους πάντες και ο κόσμος δε σταμάτησε να φωνάζει το όνομα του.

Δείτε τη στιγμή που ο κόσμος φωνάζει το όνομα του Βασίλη Σπανούλη:

Μόλις 1.5 λεπτό μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ο Σλοβένος διαιτητής διακόπτει το παιχνίδι λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας που δημιουργήθηκε από τα καπνογόνα των φιλάθλων των Πειραιωτών.

Μετά από 7 λεπτά διακοπής έχουμε ξανά αγώνα στο Φάληρο.

Βρισκόμαστε στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης και οι δυο ομάδες έχουν από τρεις ενέργειες στην αντίπαλη περιοχή. Ο Ολυμπιακός μέχρι στιγμής προσπαθεί να απειλήσει από στημένες φάσεις, ενώ ο Παναθηναϊκός από αντεπιθέσεις.

Φτάνουμε στο 35ο λεπτό του ντέρμπι και ο Ολυμπιακός φαίνεται να έχει την κατοχή στο κέντρο και να μοιράζει σχετικά εύκολα την μπάλα προς την αντίπαλη άμυνα.

15′ – ΠΡΩΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Πρώτη τελική στο ντέρμπι με τον Σισέ να παίρνει την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω από την εστία του Μπρινιόλι.

24′ – ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Στο 24′ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του καλή φάση με τον Αγκιμπού Καμαρά να στέλνει την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

36′ – ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Σουτ εκτός εστίας από τον Τικίνιο και αυτή ήταν η δεύετρη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού για τους ερυθρόλευκους.

39′ – ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Σουτ εκτός εστίας από τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

40′ – ΑΠΕΙΛΕΙ Ο ΜΑΣΟΥΡΑΣ

Καλό σουτ από τον Γιώργο Μασούρα με την μπάλα να φεύγει έξω από την εστία του Μπρινιόλι.

7 ΛΕΠΤΑ ΟΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
45′ + 2 – ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Κίτρινη κάρτα για τον αρχηγό του τριφυλλιού, Τάσο Χατζηγιοβάνη, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε στον Ρεάμπτσιουκ πως δεν τήρησε το fair play σε μια φάση όπου ο Παλάσιος βρισκόταν στο έδαφος.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Ολυμπιακός φαίνεται να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να μοιράζει καλύτερα τη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να έχει μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

47′ – ΣΟΥΤ ΕΚΤΟΣ ΕΣΤΙΑΣ

Ο Μαντί Καμαρά βρήκε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα εκτός εστίας του Μπρινιόλι.

48′ – ΚΟΡΝΕΡ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Βρήκε την κεφαλιά ο Τικίνο στο 49′ μετά την εκτέλεση του κόρνερ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

52′ – ΝΕΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΠΝΟΓΟΝΑ

Η ατμόσφαιρα είναι και πάλι αποπνικτική στο “Γ. Καραϊσκάκης” από τα καπνογόνα των οπαδών του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα ο Σλοβένος διαιτητής να διακόπτει για δεύτερη φορά την αναμέτρηση.

Η βράβευση του Βασίλη Σπανούλη από την ΠΑΕ Ολυμπιακός και τον Βαγγέλη Μαρινάκη:
ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΛΕΠΤΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ
65′ – ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ 0-0

Ο Παναθηναϊκός κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα μετά την διακοπή αλλά καμία ομάδα δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει προς το παρόν την μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει γκολ. Χωρίς αλλαγές και οι δυο ομάδες.

70′ – ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Δοκάρι από σέντρα-σουτ του Κενί Λαλά!

73′ – ΚΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος πιάνει καλό σουτ αλλά η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Τομάς Βατσλίκ. Αυτή ήταν η δεύτερη τελική για τους Πράσινους μετά το 33′ της αναμέτρησης.

77′ – ΤΡΟΜΕΡΟ ΣΟΥΤ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΚΙΜΠΟΥ ΚΑΜΑΡΑ

Απέκρουσε την μπάλα ο γκολκίπερ του τριφυλλιού, Μπρινιόλι.

78′ – ΣΟΥΤ ΕΚΤΟΣ ΕΣΤΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ
78′ – ΔΥΟ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Μακέντα και Λούντκβιστ περνούν στον αγωνιστικό χώρο. Εκτός παιχνιδιού Χατζηγιοβάνης και Παλάσιος.

81′ – ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΥΣ

Έξω ο Μασούρας, μέσα ο Βαλμπουενά.

84′ – ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Είχε προηγηθεί φάουλ στον Μπρινιόλι πριν καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα.

86′ – ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Ο Μπρινιόλι δέχεται την κίτρινη κάρτα από τον Σλοβένο διαιτητή για καθυστέρηση.

90′ – ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Εκτός παιχνιδιού ο Μαντί Καμαρά, μέσα ο Κούντε για τους Πειραιώτες.

12 ΛΕΠΤΑ ΟΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΝΤΕΡΜΠΙ

90′ + 3 – ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Εκτός ο Καρλίτος, μέσα ο Μαουρίσιο.

90′ + 8 – ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Ο Παπ Αμπου Σισέ δέχεται την κίτρινη κάρτα.

90′ + 9 – ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Έξω ο Ανδρέας Μπουχαλάκης, μέσα ο Ρόνι Λόπες.

90′ + 15 – ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΣΚΟΡ 0-0