Τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Miami Open είπε η Μαρία Σάκκαρη που ηττήθηκε από την Μπιάνκα Αντρεέσκου.

Παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε πολύ δυνατά, η Μαρία Σάκκαρη (Νο10 στον κόσμο) ξέμεινε στη συνέχεια από δυνάμεις και η Αντρεέσκου (Νο 31 στην παγκόσμια κατάταξη) έκανε την ανατροπή και έφθασε στη νίκη πρόκριση, μετά από 3 ώρες αγώνα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο 10 στην παγκόσμια κατάταξη (Νο31), ξεκίνησε πολύ καλά αλλά προϊόντος του χρόνου άρχισε να κάνει λάθη και το πλήρωσε με τον πρόωρο αποκλεισμό της από ένα πολύ σημαντικό τουρνουά.

Η Σάκκαρη έδειξε νευρική και αγχωμένη, δεν είχε πολύ καλό πρώτο σερβίς (58% ευστοχία), ενώ υπέπεσε σε 54 αβίαστα λάθη, εκ των οποίων τα έξι ήταν double faults!

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Ελληνίδα που προηγήθηκε κατακτώντας το πρώτο σετ με 7-5, αλλά η αντίπαλός της αντέδρασε κι εκμεταλλευόμενη την αγωνιστική πτώση της Σάκκαρη ισοφάρισε παίρνοντας το δεύτερο σετ με 6-3.

Στο τρίτο και καθοριστικό η 27χρονη αθλήτρια βρέθηκε πίσω με 1-4 και δεν κατάφερε ποτέ να γυρίσει το παιχνίδι, παρότι μείωσε σε 4-5 και είχε την ευκαιρία για την ισοφάριση.