Το αίμα του πίσω για την ήττα στο Γουίμπλεντον το 2018 πήρε ο Στέφανος Τσιτσιπάς από τον Τζον Ίσνερ στο φετινό Roland Garros.

Ο Αμερικανός, που έχει αγγίξει το Νο8 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν κατάφερε να ανακόψει την ασταμάτητη πορεία του Έλληνα τενίστα.

Στο πρώτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε αρκετά με τα σερβίς του Ίσνερ, που διαδέχονταν το ένα το άλλο. Ο Αμερικανός κατέκτησε το πρώτο σετ με 7-5, όμως ο Στέφανος Τσιτσιπάς “απασφάλισε” στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε σε 1-1 (6-3).

Ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 σετ και να εξασφαλίσει την πρόκριση στους “16”.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μάλιστα πανηγύρισε τη νίκη του γράφοντας στην κάμερα μετά τον αγώνα: “Be your own boss”, που σημαίνει “να είσαι αφεντικό του εαυτού σου”.

Στην επόμενη φάση του Roland Garros ο Τσιτσιπάς θα βρει απέναντι του τον Καρένιο Μπούστα (Νο 12 στην Παγκόσμια κατάταξη), ο οποίος νωρίτερα είχε νικήσει με straight sets τον επίσης Αμερικανό, Στιβ Τζόνσον.

Αυτήν ήταν η 3η συνεχόμενη πρόκριση του Στέφανου Τσιτσιπά στον 4ο γύρο του Γαλλικού Όπεν και όπως φαίνεται, είναι αποφασισμένος να φτάσει στη νίκη…