Από το “αντίο” του Βαλεντίνο Ρόσι σημαδεύτηκε ο σημερινός αγώνας του MotoGP στη Βαλένθια.

Ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής είχε ανακοινώσει εδώ και καιρό ότι η φετινή θα ήταν η τελευταία χρονιά του στο MotoGP και αποχώρησε από την ενεργό δράση επευφημούμενος από τους συμπατριώτες του, τερματίζοντας στη 10η θέση.

Ο “γιατρός” αποχαιρέτησε το πρωτάθλημα του MotoGP με 89 νίκες και 199 θέσεις στο βάθρο, σε συνολικά 372 αγώνες στους οποίους συμμετείχε.

MotoGP: Παρών ο Ρονάλντο στο τελευταίο Γκραν Πρι του “γιατρού”

Στο γκαράζ της ομάδας ακολούθησαν στιγμές συγκίνησης, με το επιτελείο και τους μηχανικούς να σηκώνουν στα χέρια τον “γιατρό”, που είχε και μία έκπληξη να τον περιμένει καθώς εκεί βρισκόταν ο Βραζιλιάνος “θρύλος” του ποδοσφαίρου Ρονάλντο, θέλοντας να δώσει κι αυτός από κοντά τα σέβη του στον Ιταλό αναβάτη.

These scenes 💛@ValeYellow46 is greeted his idol Ronaldo! 🙌#GrazieVale #ValenciaGP 🏁 pic.twitter.com/2HDhgWHm9N— MotoGP™🏁 (@MotoGP) November 14, 2021

MotoGP: Ο Μπανιάια νικητής στο «αντίο» του Βαλεντίνο Ρόσι

Με το γκραν-πρι της Βαλένθια «έπεσε η αυλαία» του φετινού πρωταθλήματος MotoGP, όπου τον τίτλο είχε ήδη εξασφαλίσει ο Γάλλος Φάμπιο Κουαρταρό. Νικητής στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς αναδείχθηκε ο Ιταλός Φραντσέσκο Μπανιάια με Ducati, που συμπλήρωσε τέσσερις νίκες στα τελευταία έξι γκραν πρι της χρονιάς. Δεύτερος τερμάτισε ο Ισπανός Χόρχε Μαρτίν και τρίτος ο Αυστραλός Τζακ Μίλερ, ενώ ο Κουαρταρό ήταν πέμπτος.