Ο Απόστολος Χρήστου είναι ο τρίτος Ελληνας κολυμβητής που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης.

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό στα 50 μέτρα ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, ο αθλητής του Ολυμπιακού νίκησε κυριολεκτικά στην τελευταία χεριά τον μεγάλο του αντίπαλο, τον Ιταλό Τόμας Τσέκον, και με 24.36 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας μάλιστα και πανελλήνιο ρεκόρ.

Ήταν ένα όνειρο. Ήταν αυτό που ήθελα από το 2016. Ήρθε ύστερα από έξι χρόνια. Τρομερή η ατμόσφαιρα. Το χάρηκα πάρα πολύ. Δεν σκέφτηκα πολλά μέσα στην κούρσα. Είμαι χαρούμενος. Στον προπονητή μου είναι και η γιορτή του, τον Παναγιώτη Βελέντζα, αφιερώνω το μετάλλιο. Περίμενα χρόνια να ακούσω τον Εθνικό μας Ύμνο“, δήλωσε στην ΕΡΤ ο Απόστολος Χρήστου.

Κατά τη διάρκεια της απονομής των μεταλλίων, η ελληνική σημαία ανέβηκε στον υψηλότερο ιστό κι ο ελληνικός εθνικός ύμνος αντήχησε προς τιμήν του.