Δεύτερη νίκη επί της Βουλγαρίας σημείωσε η Ελλάδα στην πρεμιέρα του United Cup, καθώς ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Το ματς ήταν θρίλερ, καθώς ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ (4-6) με τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ καταφέρνει να σοκάρει τον Έλληνα πρωταθλητή.

Ο Τστσιτπάς αντέδρασε και με 81% (13/16) κερδισμένους πόντους στο 1ο service και μόλις 3 αβίαστα λάθη κέρδισε σε 33 λεπτά τον Ντιμιτρόφ με 6-2 και ισοφάρισε σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν θρίλερ για γερά νεύρα καθώς κρίθηκε στο tie break με τον Έλληνα τενίστα να είναι πιο συγκεντρωμένος και πιο ψύχραιμος και με νίκη 6-4 να κάνει το 7-6 στο game και ταυτόχρονα το 2-1 στα set και το 2-0 για την Ελλάδα στο United Cup.

Νωρίτερα σπουδαία νίκη σημείωσε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ απέναντι στην Ισαμπέλα Σινίκοβα. Η 29χρονη Ελληνίδα (Νο.158) επικράτησε με 3-6, 6-4, 6-1 σε 2 ώρες και 19 λεπτά στο Περθ.

Την Παρασκευή (30/12) θα γίνουν τα ματς Σάκκαρη-Τόμοβα (04.00), Περβολαράκης-Κουζμάνοφ (06.00) και Σάκκαρη/Τσιτσιπάς-Τόμοβα/Ντιμιτρόφ (08.00).

Η Ελλάδα είναι στο Group A και η δεύτερη αντίπαλός της είναι το Βέλγιο των Νταβίντ Γκοφέν και Ελίζ Μέρτενς. Την πρόκριση στον τελικό παίρνει η νικήτρια ομάδα του ομίλου.