Πρωταθλήτρια Ισπανίας στέφθηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης στην τελευταία αγωνιστική της LaLiga, κατακτώντας το 11ο πρωτάθλημα στην ιστορία της και το πρώτο από το 2014.

Ο αγώνας διεξήχθη εκτός έδρας, στο “Jose Zorilla”. Η Ατλέτικο αντιμετώπισε τη Βαγιαδολίδ, που εμφανίστηκε αποφασισμένη “να τα παίξει όλα για όλα”, ωστόσο δεν άντεξε την ορμή των “Ροχιμπλάνκος”, που ήταν αποφασισμένοι να χάσουν το πρωτάθλημα.

Η Βαγιαδολίδ βγήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να παίξει τα… ρέστα της για την παραμονή και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 18′ με τον Πλάνο. Η Ατλέτικο “απάντησε” στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ισοφάρισε στο 57′ με τον Κορέα και δέκα λεπτά αργότερα, ο Σουάρες με άψογο πλασέ οδήγησε την ομάδα του στον τίτλο.

Συγχρόνως η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε αντίστοιχα 2-1 με ανατροπή στο τέλος τη Βιγιαρεάλ.