Ο Παναθηναϊκός “πλήρωσε” ουσιαστικά τα γκολ που δέχτηκε στις αρχές των δύο ημιχρόνων και το γκολ του Ιωαννίδη δεν αποδείχθηκε αρκετό για να του δώσει κάτι παρότι πίεσε για την ισοφάριση γνωρίζοντας την ήττα με 1-2 από τη Ρεν.

Στην πρώτη θέση πλέον οι Γάλλοι με 6 βαθμούς, στη 2η η ελληνική ομάδα με 4 και ενώ εκκρεμεί το παιχνίδι της Βιγιαρεάλ με τη Μακάμπι, με τις δύο ομάδες να έχουν από 3 και 1 βαθμό αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε πρώτος στο 7′ με ένα σουτ του Παλάσιος που έφυγε λίγο έξω, για να ανοίξει όμως το σκορ στο επόμενο λεπτό η Ρεν μετά τη σέντρα του Λε Φε και την προβολή του Γκουιρί (0-1). Ο ίδιος παίκτης άγγιξε το 0-2 λίγα λεπτά μετά στο 14′, αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε στο δοκάρι του Μπρινιόλι.

Στο 33′ ένα σουτ του Τζούρισιτς δεν ανησύχησε τον Μανταντά, όπως και στο 35′ με το σουτ του Μάτιτς για τη Ρεν με τον Μπρινιόλι να είναι σε ετοιμότητα.Ο τερματοφύλακας της Ρεν μπλόκαρε στη συνέχεια ακόμα δύο σουτ, στο 41′ του Τζούρισιτς και στο 42′ του Ιωαννίδη στις τελευταίες φάσεις του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο για τη Ρεν που βρήκε ξανά γκολ στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή. Ο Καλιμουεντό βρέθηκε στην πορεία της μπάλας μετά από εκτέλεση φάουλ και την έσπρωξε στα δίχτυα με τακουνάκι (0-2).

Ο Παναθηναϊκός δεν παράτησε το ματς και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στη συνέχεια στο 60′ σε μαρκάρισμα που δέχτηκε ο Παλάσιος από τον Ασενιόν. Ο Ιωαννίδης που ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε σωστά και έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι με το σκορ στο 1-2.

Στο επόμενο ημίωρο δεν υπήρξαν αξιοσημείωτες φάσεις παρότι οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και η Ρεν έφυγε με μεγάλη νίκη από την Αθήνα…

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Σένκεφελντ, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (61′ Βιλένα), Τζούριτσιτς (74′ Σπόραρ), Μπερνάρ (61′ Αϊτόρ), Παλάσιος (61′ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.

Ρεν: Μανταντά, Ασινιόν, Ομορί, Μπελοσιάν, Τριφέρ (80′ Τεάτ), Μπουριζό (30′ Σανταμαριά), Μάτιτς, Λε Φε, Μπλας, Καλιμουεντό (80′ Ντουέ), Γκουιρί (90+2′ Ντεριέ).