Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το ντέρμπι “αιωνίων” στο “Απόστολος Νικολαΐδης” με τον Ολυμπιακό να εξασφαλίζει την έξοδο στην Ευρώπη για του χρόνου, τερματίζοντας στην 3η θέση της Super League 2023-2024.

Σε ένα πολύ όμορφο ματς, με φάσεις και από τις δύο ομάδες και καλό ποδόσφαιρο, το σκορ άνοιξε για τον Παναθηναϊκό στο 45+5′ ο Τάσος Μπακασέτας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το τριφύλλι διπλασίασε τα τέρματα στο 59ο λεπτό με σκόρερ τον Μπερνάρ.

Οι “ερυθρόλευκοι” εμφανίστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν με γκολ “αριστούργημα” του Ντάνιελ Ποντένσε στο 73ο λεπτό. Το 2-2 πέτυχε ο Γιόβετιτς με κεφαλιά στο 81ο λεπτό.