Παραολυμπιακοί Αγώνες: Το χάλκινο μετάλλιο στην άρση βαρών σε πάγκο κατέκτησε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος. Ο Ελληνας πρωταθλητής που αγωνίστηκε στην κατηγορία των -54κ.  πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, καθώς σήκωσε 165κ.

Ο αγώνας του Μπακοχρήστου ήταν άψογος, καθώς είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες (157κ., 163κ., και 165κ.). Η τρίτη προσπάθεια ήταν αυτή που του χάρισε το μετάλλιο, αλλά ο Ελληνας πρωταθλητής στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95, αντί 53.10) και φόρεσε αυτός το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Μπακοχρήστος για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε Παραολυμπιακούς Αγώνες κατακτά το χάλκινο μετάλλιο, καθώς είχε προηγηθεί οι Αγώνες στο Ρίο.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Καζάκος Ντεγκτιάρεφ με 174κ., ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Μπουρλόν με 165κ.

Αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μετά τον Παναγώτη Τριανταφύλλου που κατέκτησε την τρίτη θέση στο αγώνισμα της σπάθης στην ξιφασκία και τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα ελεύθερο στην κολύμβηση.

Τη χώρα μας εκπροσωπούν 44 αθλητές και αθλήτριες μαζί με τους 4 συνοδούς, που θα λάβουν μέρος σε 11 αθλήματα.

Συνολικά θα συμμετάσχουν πάνω από 4.000 αθλητές, εκπροσωπώντας 135 χώρες του κόσμου, σε 22 αθλήματα.

Συγκεκριμένα, τα μέλη της ελληνικής αποστολής θα συμμετάσχουν στα εξής αγωνίσματα: Στίβος, Κολύμβηση, Άρση Βαρών σε πάγκο, Μπότσια, Ξιφασκία με Αμαξίδιο, Σκοποβολή, Τοξοβολία, Αντισφαίριση με Αμαξίδιο, Επιτραπέζια Αντισφαίριση, Ποδηλασία και Τζούντο.

Όπως ίσχυσε και στους Ολυμπιακούς Αγώνες, και οι Παραολυμπιακοί Αγώνες δεν θα έχουν θεατές, λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.