Η Ελλάδα λίγες ημέρες μετά το φιλικό με την Γερμανία επικράτησε 2-0 της Μάλτας σε φιλικό παιχνίδι στην Αυστρία.

Ο «υπηρεσιακός» ομοσπονδιακός προπονητής Νίκος Παπαδόπουλος έδωσε ευκαιρία σε πολλούς παίκτες που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής σε προηγούμενα ματς, με τους Τζολάκη, Μανδά και Τσιγγάρα να πραγματοποιούν το ντεμπούτο τους με τη γαλανόλευκη φανέλα.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο φιλικό και μόλις στο 2ο λεπτό είχαν την πρώτη τελική της στο ματς με το πλασέ του Τζόλη το οποίο βρήκε σε ετοιμότητα τον Αλ Τούμι. Στο 6’ ο Παυλίδης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή απ’ τον γκολκίπερ της Μάλτας κι ο Μπακασέτας δεν αστόχησε απ’ την άσπρη βούλα, κάνοντας το 1-0 για τη «γαλανόλευκη» ομάδα.

Στο 14’ από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και γύρισμα του Παυλίδη στον Τζόλη, ο επιθετικός της Φορτούνα Ντίσελντορφ εκτέλεσε άμεσα κι έκανε το 2-0, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ του με την Εθνική Ομάδα σε 15 συμμετοχές.

Η Ελλάδα συνέχισε να είναι φουλ επιθετική και στο 24’ από γύρισμα του Μπακασέτα, ο Παυλίδης σούταρε με τη μία, αλλά η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, ενώ στο 31’ από λάθος των παικτών της Εθνικής, ο Τέουμα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Τζολάκης έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά, αποκρούοντας σε δύο χρόνους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 50’ με τον Μπακασέτα που πλάσαρε άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ξανά ο αρχηγός της Ελλάδας από καλή θέση σούταρε άουτ.

Στο 70’ ο Αλ Τούμι έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ τη σέντρα-σουτ του Λημνιού, ενώ στο 77’ η κεφαλιά του Δουβίκα από σέντρα του Κυριακόπουλου έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια.

Η Μάλτα προσπάθησε να βρει τις δικές της στιγμές στο ματς, με τον Τζολάκη να αποκρούει στο 80’ το σουτ του Νουόκο, ενώ στο φινάλε άλλη μία προσπάθεια του Τζολη δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία της Μάλτας, με το τελικό 2-0, να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης (82’ Μανδάς), Σάλιακας (82’ Τσιγγάρας), Ρέτσος (73’ Ντόη), Κουλιεράκης, Κυριακόπουλος, Μάνταλος (61’ Κώτσιρας), Κουρμπέλης, Μασούρας (61’ Λημνιός), Τζόλης, Μπακασέτας, Παυλίδης (61’ Δουβίκας).

ΜΑΛΤΑ (Μικέλε Μαρκολίνι): Αλ Τούμι, Σο, Ζ. Μουσκάτ, Μποργκ (89’ Ταμπόνε), Κορμπολάν, Γκουλιαμιέρ, Ν. Μουσκάτ (89’ Βέλα), Τεούμα, Καμενζούλ, Μπονγκ (72’ Νουόκο), Ντεγκαμπριέλε (46’ Ρέιντ).

Ειδήσεις σήμερα:

Ηλεία: Ο 37χρονος είχε βιάσει το 2017 την ανήλικη ξαδέλφη του πατέρα της 11χρονης Βασιλικής

Σε κλοιό καύσωνα μέχρι και την Παρασκευή η χώρα -Σε ποιες περιοχές θα χτυπήσει «κόκκινο» ο υδράργυρος