Παραολυμπιακοί Αγώνες: Το δεύτερο μετάλλιό της στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μετά από το χάλκινο του Πάνου Τριανταφύλλου στη σπάθη, πανηγυρίζει η Ελλάδα, καθώς ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε την τρίτη θέση στα 100 μέτρα ελεύθερο της κατηγορίας S8 στην κολύμβηση.

“Δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα. Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης έφερε το δεύτερο μετάλλιο στη χώρα μας. Ο Έλληνας κολυμβητής στα 1οο μέτρα ελεύθερο S8 κατέλαβε την Τρίτη θέση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Συγχαρητήρια Δημοσθένη!!!”, αναφέρει το μήνυμα της Ελληνική Παραολυμπιακής Επιτροπής για την επιτυχία του Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη.

Ο 22χρονος πρωταθλητής κάλυψε την απόσταση σε 58.73 και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, την ώρα που ο Αυστραλός Μπεν Πόπαμ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 57.37 και ο Ρώσος Αντρέι Νικολάεφ πήρε το ασημένιο με 57.69.

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Η ελληνική αποστολή στο Τόκιο

Τη χώρα μας εκπροσωπούν 44 αθλητές και αθλήτριες μαζί με τους 4 συνοδούς, που θα λάβουν μέρος σε 11 αθλήματα.

Συνολικά θα συμμετάσχουν πάνω από 4.000 αθλητές, εκπροσωπώντας 135 χώρες του κόσμου, σε 22 αθλήματα.

Συγκεκριμένα, τα μέλη της ελληνικής αποστολής θα συμμετάσχουν στα εξής αγωνίσματα: Στίβος, Κολύμβηση, Άρση Βαρών σε πάγκο, Μπότσια, Ξιφασκία με Αμαξίδιο, Σκοποβολή, Τοξοβολία, Αντισφαίριση με Αμαξίδιο, Επιτραπέζια Αντισφαίριση, Ποδηλασία και Τζούντο.