Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της Super League καθώς οι ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός προχώρησαν με νίκες.

Ανατρέποντας το εις βάρος της 1-2 του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ επικράτησε 4-2 του ΠΑΣ Γιάννινα στην OPAP Arena και παρέμεινε στην κορυφή της Super League μετά την 25η αγωνιστική. Οι Σιμάνσκι (15΄), Πόνσε (69΄, 79΄) και Λιούμπιτσιτς (74΄) πέτυχαν τα γκολ της πρωταθλήτριας, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Σομποτσίνσκι (35΄), Τζίμας (44΄).

Σε μία ιστορική βραδιά για τον Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 του Πανσερραϊκού, σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Στο καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Γιάννης Κωνσταντέλιας και σε αυτές του αγώνα ο Σταύρος Πεταυράκης με αυτογκόλ, βρήκαν δίχτυα για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε «αντίδραση» μετά τα τρία σερί άσχημα αποτελέσματά του σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και κυρίως τις δύο ισοπαλίες με τη Λαμία και την Κηφισιά, νίκησε τον Άρη με 2-0 στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής και μείωσε ξανά στους τρεις βαθμούς την απόστασή του απ’ την πρωτοπόρο ΑΕΚ και στους δύο απ’ τον δεύτερο ΠΑΟΚ. Ένα πολύ γρήγορο γκολ του Μπακασέτα στο 4’ και το εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη στο 52’ έδωσαν ένα τρίποντο «ηρεμίας» στους «πράσινους» μετά από ένα δύσκολο δεκαήμερο, μία αγωνιστική πριν από το φίνις της κανονικής περιόδου της Super League.

Με δύο «χτυπήματα» σε διάστημα 8 λεπτών, ο Ολυμπιακός έφερε τα… πάνω-κάτω στο Αγρίνιο, επικρατώντας του Παναιτωλικού με 2-1 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής κι ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με έναν αγώνα περισσότερο απ’ τον Παναθηναϊκό. Οι Αγρινιώτες πήραν «κεφάλι» στο 33’ με τον Φρεντερίκο Ντουάρτε, όμως το αυτογκόλ του Τορεχόν στο 72’ κι άλλο ένα γκολ απ’ τον Ελ Κααμπί στο 79’, έφεραν τη δεύτερη σερί ανατροπή του Ολυμπιακού που συνεχίζει να μετράει μόνο νίκες με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στο «τιμόνι» του.