Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αναμετρηθεί στον τελικό του Roland Garros με τον μεγάλο Νόβακ Τζόκοβιτς, Νο1 στον κόσμο και – εδώ και πολλά χρόνια – ένας από τους καλύτερους παίκτες στον πλανήτη.

Η πλάστιγγα στους μεταξύ τους αγώνες γέρνει προς τον Σέρβο, με πέντε νίκες στις εφτά συναντήσεις τους. Θα αναλύσουμε τις δύο νίκες του Τσιτσιπά και το μεγάλο προηγούμενο στο Roland Garros.

H πρώτη φορά με την μεγάλη έκπληξη

Στην πρώτη τους αναμέτρηση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε με τρία σετ (6-3 6-7 6-3) στην προημιτελική φάση του Rogers Cup στο Τορόντο του Καναδά το 2018. Ήταν η νίκη που έβαλε για τα καλά στον χάρτη του παγκόσμιου τένις τον Τσιτσιπά, γιατί εκεί έγινε ο νεότερος παίκτης από την απαρχή του ATP Tour το 1990, που νίκησε τέσσερις top-10 τενίστες σε ένα τουρνουά.

Το περασμένο καλοκαίρι, ο Στέφανος θυμήθηκε εκείνη τη νίκη: “Στην πραγματικότητα δεν έδινα ιδιαίτερη προσοχή αν αντιμετώπιζα τον Νόβακ Τζόκοβιτς ή κάποιον άλλον. Ήμουν συγκεντρωμένος στο παιχνίδι μου. Ήξερα ότι αν άρχιζα να σκέφτομαι πάρα πολύ, αυτό δεν θα ήταν καλό για το παιχνίδι μου, για αυτό είπα στον εαυτό μου ‘Συνέχισε να παίζεις, συνέχισε να κάνεις αυτό που κάνεις, το κάνεις καλά’. Στο match point, δεν μπορούσα να το πιστέψω, τι ακριβώς είχε συμβεί. Ήταν μια από τις καλύτερες νίκες που έκανα”.

Και στην επόμενη φάση ο Έλληνας είχε αποκλείσει τον… Αλεξάντερ Ζβέρεφ, τον μεγάλο του αντίπαλο στον φετινό ημιτελικό του Roland Garros!

H δεύτερη νίκη του Στέφανου στην Κίνα

Πάμε στο 2019 και στη Σαγκάη. Ήταν η τρίτη αναμέτρηση του Έλληνα με τον Σέρβο σούπερ σταρ και κατάφερε και πάλι να τον κερδίσει και – πάλι – στα τρία σετ, με 3-6 7-5 6-3. Αυτή ήταν και πιο γλυκιά σαν νίκη, αφού ήρθε μετά από ανατροπή.

Ο μεγάλος “πόλεμος” στο Roland Garros

Πέρσι, στο ίδιο κορτ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν ο μεγάλος νικητής του περσινού ημιτελικού του Γαλλικού Όπεν. Μετά από 4 ώρες, ο Τσιτσιπάς αποκλείστηκε ένα βήμα πριν από τον τελικό με 3-2 σετ.

Ένας αγώνας που θύμισε τον φετινό του ημιτελικό με τον Ζβέρεφ, γιατί ο Τζόκοβιτς ήταν μπροστά με δύο σετ, ο Στέφανος έφτασε στην ισοπαλία αλλά τελικά ο Σέρβος προκρίθηκε στον τελικό με 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς μετράει τέσσερις συνεχόμενες νίκες με τον Στέφανο Τσιτσιπά.