Σε έναν εξαιρετικό 5ο τελικό, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και νίκησε δίκαια με σκορ 87-82 τον Ολυμπιακό, κατακτώντας το πρωτάθλημα Ελλάδας στο μπάσκετ.

Για τον Παναθηναϊκό ολοκληρώνεται μια ονειρική χρονιά, καθώς εκτός από πρωταθλητής Ευρώπης είναι και πρωταθλητής Ελλάδας. Με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα στους 5 τελικούς της Basket League, το “τριφύλλι” απέδειξε την ανωτερότητά του, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που πάλεψε μέχρι τέλους.

Υπενθυμίζεται πως ο Ολυμπιακός επικράτησε στους πρώτους δύο αγώνες της σειράς των τελικών, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 3-0 κατέκτησε το πρωτάθλημα για 40η φορά στην ιστορία του.