Η σειρά των προημιτελικών ανάμεσα στον Προμηθέα και τον Άρη επεφύλασσε πολύ «γεμάτα» κι έντονα ματς, όμως αυτό που συνέβη το βράδυ της Πέμπτης (23/5) στο «Δημήτρης Τόφαλος» ξεπέρασε κάθε… προηγούμενο, με τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν μία τεράστια νίκη με 88-87 στο τελευταίο δευτερόλεπτο, χάρις σ’ ένα απίστευτο τρίποντο buzzer beater του Βασίλη Τολιόπουλου, έπειτα από δική του χαμένη βολή!

Μία απίθανη νίκη για τον Άρη που έκανε δικό του το «εισιτήριο» για τους «4», όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό, με την πρόκριση στους τελικούς να κρίνεται στις δύο νίκες («best of three»).

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας τρομερά ποσοστά και 31 πόντους, με τον Μπλούμπεργκ να γίνεται πολύ γρήγορα διψήφιος (10 πόντους), έχοντας αντίστοιχα πολύ καλή εικόνα και στην άμυνα, όπου δέχθηκε μόλις 16 πόντους.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να… φρενάρει το ρυθμό του Άρη και ξεκίνησε τη δική του αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο, όταν άρχισε να παίρνει σκορ απ’ τους Χάντερ Χέιλ και Χάιμε Ετσενίκε, μειώνοντας 50-56 στο 26′. Ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο έφερε το ματς σε απόσταση ενός καλαθιού και η βολή του Κάουαν το έφερε στον πόντο (63-64 στο 29′), με τους Πατρινους να έχουν καταγράψει ένα επί μέρους 28-14 στο τρίτο δεκάλεπτο..

Η τέταρτη περίοδος ήταν το απόλυτο «θρίλερ», με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο Ρέινολντς με τρίποντο στα 29” έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στον Προμηθέα (85-84), που έφτασε και στο 87-84 χάρις σε δύο εύστοχες βολές του Πάπας.

Στα 4,7” πριν το φινάλε, ο Βασίλης Τολιόπουλος πήγε στη γραμμή του φάουλ. Ευστόχησε στην πρώτη βολή κάνοντας το 87-85, αστόχησε στη δεύτερη, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του και με ένα απίστευτο τρίποντο χωρίς καμία ισορροπία, έβαλε το καλά της χρονιάς και διαμόρφωσε το τελικό 88-87 υπέρ του Άρη που τον έστειλε στα ημιτελικα!

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 35-50, 63-64, 87-88

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης, Χάμιλτον 2, Χρυσικόπουλος 5 (1), Ετσενίκε 19, Χέιλ 18 (2), Ρέινολντς 14 (2), Κάουαν 17 (3), Πλώτας, Μπαζίνας 3, Πάπας 5 (1), Στέφενς 3, Καραγιαννίδης 1.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 15 (2), Μπλούμπεργκς 17 (2), Μποχωρίδης 2, Ντε Σόουζα 8, Γκάλινατ 28 (3), Σλαφτσάκης, Σταρκ 6 (2), Σανόγκο 4, Κατσίβελης 2, Περσίδης, Χάρελ 6 (1), Καλόγηρος.

Ειδήσεις σήμερα:

ΔΟΥ Χαλκίδας: Διάλογοι “φωτιά” και ποσά που “ζαλίζουν” στο σημειωματάριο της προϊσταμένης

Ηράκλειο: Εξετάζεται το ενδεχόμενο αυτοκτονίας για την 17χρονη κοπέλα που έπεσε από γέφυρα