Το πρώτο χρυσό μετάλλιο για το έτος 2022 χάρισε στην Ελλάδα η Άννα Κορακάκη. Η Ελληνίδα αθλήτρια κατέκτησε την πρώτη θέση στο αεροβόλο πιστόλι 10μ, στο παγκόσμιο κύπελλο που γίνεται στο Κάιρο.

Η Ελληνίδα αθλήτρια ήταν σε πολύ καλή φυσική κατάσταση, κάτι που ήταν εμφανές ήδη από τους προκριματικούς γύρους. Είχε σκορ 98, 96, 95, 98, 98 και κατάφερε να προκριθεί στον τελικό έχοντας την δεύτερη καλύτερη απόδοση. Η Άννα Κορακάκη αντιμετώπισε στη “μάχη” για τα μετάλλια την Βουλγάρα Κονσταντίνοβα, την Γερμανίδα Ρέιτζ και την Ινδή Έσα Σινγκ με την οποία βρισκόταν στο ίδιο γκρουπ, το δεύτερο.

Η Ελληνίδα αθλήτρια και η Ινδή Έσα Σινγκ προκρίθηκαν στον τελικό και η Ολυμπιονίκης μας κέρδισε στον τελικό με σκορ 16-4, ενώ πριν τον αγώνα αναρτήθηκε πανό κατά του πολέμου στην Ουκρανία, που σήκωσαν οι αθλητές. Το πανό έγραφε: “Όπλα μόνο στον αθλητισμό. Όχι στον πόλεμο. Ειρήνη στην Ουκρανία