Ο τελικός Μουντιάλ 2022 οδηγήθηκε στην παράταση με σκορ 2-2 στην κανονική διάρκεια και ο Λιονέλ Μέσι λύτρωσε την Εθνική Αργεντινής με γκολ στο 109ο λεπτό της παράτασης, κάνοντας το 3-2 κόντρα στη Γαλλία.

Δείτε το γκολ του 35χρονου άσου της Αργεντινής:

Υπενθυμίζεται πως το σκορ άνοιξε στο 23′ ο Μέσι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Άνχελ Ντι Μαρία διπλασίασε τα γκολ για την “Αλμπισελέστε” στο 36′, ύστερα από ασίστ του Μακάλιστερ.

Η Εθνική Γαλλίας αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο με τον σούπερ-σταρ Κίλιαν Εμπαπέ, ο οποίος κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ σε διάστημα μόλις ενός λεπτού. Συγκεκριμένα, μείωσε σε 2-1 στο 80′ με εκτέλεση πέναλτι και στη συνέχεια έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα στο 81′.